Rozhovory
Příspěvky
Umělá inteligence zlepší dostupnost právních služeb
Velké advokátní kanceláře už se mnohdy neúčastní soutěží o státní zakázky na právní služby. „Ceny jsou hluboko pod jejich personálními náklady,“ říká Robert Němec, partner advokátní kanceláře PRK Partners. V rozhovoru se s Radanem Kubrem, dalším partnerem kanceláře, ohlíží za společnou 25letou praxí.
Cenzura je zpět. Nové metody, technicky propracované.
Nehoráznost, orwellovské praktiky. Korporacemi najatí mládežníci, kteří omezují názory těch, se kterými nesouhlasí. Takový je v kostce stav internetové svobody slova podle programátora a pedagoga na Českém vysokém učení technickém v Praze Pavla Cimbála.
Vznik Československa: Po iluzích o republice přišlo rozčarování
„Vedle českého národa tady žilo mnoho občanů německé národnosti, menšina okolo tří milionů. A Němci zrod Československa neslavili,“ říká v rozhovoru Josef Tomeš, historik Masarykova ústavu Akademie věd. A jeho kolega Richard Vašek dodává: „Maďarů bylo okolo tři čtvrtě milionu a také měli na vznik československého státu jiný pohled.“
Byl bych bláhový, kdybych si myslel, že tu budu věčně, říkal v posledním rozhovoru LN Aznavour
Ve věku 94 let zemřel v noci na pondělí Charles Aznavour. Jeden z nejslavnějších francouzských šansoniérů byl i vzhledem k svému věku velmi aktivní a plný života, můžete se přesvědčit sami v jeho posledním rozhovoru pro Lidové noviny, který proběhl v březnu 2016, pár dní před jeho prvním koncertem v Praze. Do Česka se koncertovat vrátil ještě letos v březnu.
Československo v letech 1919-1938 nikdy nebylo suverénním státem.
"Nejpozději od března 1919 jsme se stali francouzským protektorátem. ČSR v letech 1918 - 1938 nikdy suverénním státem nebyla," tvrdí v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz český a německý historik a politolog Jan Berwid Buquoy.
Hysterie kolem sirotků paní Šojdrové schovala mnohem větší lumpárnu, varuje Martin Konvička.
„Viktor Orbán, ale i Andrej Babiš dělají přesně to, co dělali vládcové Uher a Čech pokaždé, když Turek stál na Dunaji, Vídeň byla ohrožená a západ buď zrazoval, nebo se zabýval trapnými půtkami svých vládců,“ domnívá se protiislámský aktivista a entomolog Martin Konvička.
Lidská strava není vhodná pro kočky ani pro psy, říká odborník
To, co sníme, má přímý vliv na naše zdraví. Stejné je tomu ale i u zvířat. To, co pes či kočka sní, má přímý vliv na jejich zdraví. A následky mohou být závažné. „Označením prémiová či superprémiová krmiva se výrobce nezavazuje vůbec k ničemu, jsou to jen marketingové pojmy. Tyto pojmy mají relevanci vždy na začátku, kdy výrobci přicházejí s něčím novým,“ říká odborník na výživu psů Martin Pučálka.
Mladí lidé v Americe řeší, jak zaplatí velké dluhy ze studií, říká Češka
Anna Sedláčková do Spojených států odešla v šestnácti letech. Z pražského gymnázia přestoupila na střední školu v Maine, posléze ve Spojených státech nastoupila i na vysokou školu. Do Čech se vrátit neplánuje, ráda by pokračovala v práci robotického inženýra pro společnost Apple. „Kamarády jsem si našla hned. Bylo to jak v nějakém filmu. Chodili jsme na americký fotbal,“ vzpomíná na začátky před pěti lety v Americe Anna.
Válka o hlasy voličů je psychologická, ne hackerská
„Nemyslím si, že by nějaký hacker chtěl napadnout volební systém. Chcete-li ovlivnit volby, půjdete na to jinak. Budete podporovat nálady ve společnosti, získávat mysl a srdce lidí. Budete šířit fake news, platit lidi, kteří mohou něco ovlivnit,“ říká v rozhovoru Martin Ruubel, místopředseda Evropské organizace pro kyberbezpečnost.
Ostudné šikanování Maďarska dokazuje, že EU je diktaturou.
„Přichází doba zásadního omezování spolčovacího a shromažďovacích práv a svobody slova. Nastane utahování šroubů, šikanování, kriminalizace, vyhazování z práce, sledování, štvanice na nepohodlné.
Jen blázen by se učil od Macronů, Merkelových, Junckerů a Rajoyů
„Zajímavé věci o světě a Evropě říkají takzvaně populističtí lídři. Já doma i v cizině bojuji proti nálepce populistická strana. Namísto analýzy a rozboru ji všemožní lidé používají k totální diskreditaci každého, kdo je v nesouladu s tím, co hlásá dominantní doktrína té které země,“ říká v rozhovoru bývalý prezident Václav Klaus.
Netransparentnost nelze úplně odstranit
Novela zákona o obchodních korporacích míří do prvního čtení. Při jejím projednávání čeká expert na obchodní právo Jan Dědič střety. „Vše záleží na tom, koho společnost do evidence jako skutečného vlastníka nahlásí. U poctivých se tak skutečný vlastník objeví. U těch, které ho chtějí zakrýt, to novela nezaručuje.“ říká v rozhovoru.
Liftago bude ve všech krajských městech. ‚Chceme se na Česku naučit, jak se dělá doprava budoucnosti‘
Alternativní taxislužba Liftago se rozšiřuje do dalších měst. Po Praze, Brnu, Ostravě, Liberci a Zlínu budou její řidiči nově jezdit v Plzni, Českých Budějovicích a Ústí nad Labem.
Kdo zná antiku, lépe se baví dneškem, myslí si nakladatel Ondřej Cikán
Narodil se v roce 1985 v Čechách, od roku 1991 žije v Rakousku. Na Vídeňské univerzitě vystudoval Ondřej Cikán starořečtinu. Píše poezii, prózu, divadelní hry, překládá z němčiny i do němčiny, točí filmy – a chystá se otevřít vlastní nakladatelství.
Američani si raději zavolají Uber než záchranku, prostě na ni nemají, říká Češka
Adéla Schicker cestuje po celém světě už od patnácti let, kdy vyrazila poprvé jako modelka do Paříže a Londýna. Od té doby procestovala Ameriku, Evropu, Asii i Nový Zéland, až zakotvila v kanadském Montrealu, kde rok vedla tamní pobočku českého institutu GrowJOB (Procrastination.com) Petra Ludwiga.
Já se musím smát. Oni vám neřeknou, jak to je! Češka z východního Německa promlouvá o kraválu a migraci
„Chemnitz je démonizované město, mluví se o pravicových radikálech. Nikdo ale neřekne, že jsou tam i normální obyvatelé, kteří se prostě bojí. A že jsou to normální lidské reakce,“
Potřebujeme zákon na ochranu zvířat proti týrání
Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek v rozhovoru říká, že potíž spočívá také v tom, že licenci zoologické zahrady u nás dostávají zařízení, kterým nejde o vzdělávání či ochranu druhů, ale výhradně o byznys.
Musíme zatopit údolí řek, nabízí recept na boj se suchem hydrolog Janský
V boji se suchem by se Češi měli vrátit k osvědčeným postupům svých předků. Kromě budování nových nádrží také obnovit zaniklé menší rybníky, malé horské nádrže a změnit přístup k obdělávání zemědělské půdy. V rozhovoru pro MF DNES o tom mluví hydrolog Bohumír Janský.
Děkan Miroslav Ševčík: Zrušte sankce proti Rusku. Rusů se nedotkly.
Evropská unie sešla ze své původní cesty. Je přeregulovaná a plná sociálního inženýrství. Ke stáru si to uvědomuje i Miloš Zeman. Eurozóna je špatný politický projekt a je těžké z ní vystoupit.
Docent Ševčík: Nepřizpůsobiví vysávají dávky. A postižení musí dokládat, že nemají ruku.
Ekonom a proděkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Miroslav Ševčík se domnívá, že štědrost sociálních systémů ve vyspělých zemích světa přispívá k migrační vlně.
Jsme v pasti. Proč naše ekonomika prosperuje, ale jsme země chudých lidí, drahého zboží a předražených bytů?
„Češi nejsou žádná ‚simulanten bande‘. Prostě se naše země nachází v uměle udržované pasti levné ekonomiky a práce... Umělá devalvace se musí chápat v mnohem širším rozměru. Pro domácí podnikatele se prodražuje nákup vyspělých zahraničních technologií a díky nízkým mzdám v mezinárodní kupní síle je velká motivace lidí pro práci v zahraničí, a tedy odtok mozků.
Smrdí to účelovostí. Rozkopaná Praha, co nejvíce zakázek těsně před volbami...
Na dopravní chaos - uzavírky, zácpy - v letních měsících si stěžuje starosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS). "Smrdí účelovostí, že se to dělá těsně před volbami. Aby se před nimi stihlo co nejvíce zakázek. Je uzavřeno tolik ulic, že nemáte možnost v klidu a normálně Prahou projíždět.
Zničili jsme výchovu dětí, zničili jsme rozmanitost přírody i hospodářství.
Před kým mají Slovensko ochránit nové americké stíhačky za miliardy dolarů? U nás dáváme sluchu spíše lobbistům než záchrannému systému, a je to vidět. Kdo sledoval na Internetu záběry kolon polských hasičů jedoucích na pomoc Švédsku s lesními požáry, dá nám za pravdu.
Elitní ekonom Ungerman: Naše země krvácí.
Naše země krvácí a odliv zisku a kapitálu z České republiky bude mít dlouhodobé důsledky. Mezinárodní srovnání ukazují, že odliv dividend v poměru k hrubému domácímu produktu je v tuzemsku nejvyšší z celé Evropy. Makroekonom Jaroslav Ungerman, poradce několika českých premiérů včetně nynějšího, je přesvědčen o nutnosti nynější stav změnit.
Exekutor by měl zvládat více činností než jen vymáhání práva
„Za vymáháním ,po dobrém‘ je myšlenka, že když umí exekutor ,tvrdé‘ vymáhání, proč by neuměl i ,měkké‘. Pokud zvládne obojí, je perfektním partnerem pro vymáhání jakýchkoli pohledávek, protože může plynule přejít od jednoho způsobu ke druhému,“ říká v rozhovoru belgický šéf Mezinárodní unie soudních exekutorů (UIHJ) Marc Schmitz.
Lidé neumějí mluvit, argumentovat ani vstoupit do diskuse a řídit ji
Když se řekne AZ-kvíz, vybaví se většině jeho stálá moderátorská dvojice. Aleš Zbořil stojí u televizní legendy od úplných začátků. Letos ji moderuje 22. sezónu a přiznává, že takovou dlouhověkost soutěži rozhodně neprorokoval. V rozhovoru se dozvíte, co čerstvě 50letý brněnský patriot dělá, když nedělá AZ-kvíz, jak oslaví jubileum a kam se chystá v létě.
Bez posunutého prahu psychické odolnosti v podnikání neuspějete
Abyste jako podnikatel uspěl, musíte mít genetické předpoklady. Z pokojového pinčla nikdy neuděláte vlčáka a naopak. K tomu ale musíte mít samozřejmě také vizi, za kterou půjdete, říká v rozhovoru český podnikatel roku 2014 a ředitel holdingu Koh-i-noor Vlastislav Bříza, který se ani v 71 letech do důchodu nechystá.
Konzervativní myslitel: Postupná likvidace naší civilizace, s tím už přece přišel Havel.
„Babiš nemá jiný program než sliby. Celá jeho programová vize není nic jiného než slib, co všechno pro občany udělá. Myslí to dobře, chce pro občany pracovat, chce jim ukázat, že má výsledky. Je jasné, že tím může být politicky úspěšný. Tato metoda populismu má jednu velkou nevýhodu.
Česko je na tom nejhůř za posledních 50 let.
„Zcela jistě je pro nás katastrofou zůstávat v EU. Každým rokem jsme na tom hůře než rok předtím – a to ve všech měřitelných oblastech… Dnes jsme v té situaci, že nás západní země vysávají, a část peněz tu skutečně investují nazpět. Jenže ne do lepšího fungování státu, ale naopak. Investují je do zničení české demokracie, do omezování občanských svobod, do likvidace rodiny, do šíření těch nejodpornějších ideologií.
Profesor Tomský: Západní elita podporuje výměnu Evropanů za imigranty. Na Západě budou islamizované státy
„Summit nic nevyřešil a sliby na zastavení migrace jsou mlhavé, ne-li liché… Nezapomínejme, že západní politická elita, především Brusel a Europarlament, považují výměnu evropského obyvatelstva za migranty za žádoucí, a když jsou pod tlakem (dnes Itálie a Rakouska), tak se přetvařují. Dlouhodobě není jiné východisko než koalice států střední Evropy. Od nás na Západ se budou prostírat islamizované státy,“ říká profesor Alexander Tomský.