Život
Příspěvky
Střídavá péče byla zamítnuta. Otec se nevzdal, uspěl u Ústavního soudu
Rozvod manželství nejvíce ovlivní nezletilé děti. Střídavou péči někteří odsuzují, jiní ji vítají. Zatímco na západ od našich hranic je docela běžná, u nás je pro řadu lidí obtížně přijatelná. Problém péče o dítě řeší různě i soudci, další posun v rozhodování by měl přinést nález Ústavního soudu.
Nejúspěšnější Češka v Hollywoodu slaví 90. narozeniny. Kim Novak si musela uhájit české příjmení, showbyznys nesnáší
Roku 1958 zazářila ve Vertigu Alfreda Hitchcocka, které mnozí považují za nejlepší snímek historie, filmový průmysl se klaněl jejímu charismatu i hlubokému hlasu. Kim Novak, která se narodila v Chicagu v rodině českých přistěhovalců, ale zůstala nohama na zemi. Nikdy neměla děti, trpěla depresemi a Hollywoodem opovrhovala. Přesto svých rozhodnutí nelituje a v devadesáti letech zůstává neobyčejně vitální.
Charles Darwin: muž, který svrhl Boha
Charles Darwin vzal bohům sílu tvořit a dal ji přírodě. Dne 12. 2. 2023 by oslavil 214 let.
Život bez daní? Myšlence anarchokapitalismu svítá na lepší časy
Hrozba zvyšujících se daní, prodlužování odchodu do důchodu nebo vládou demonstrovaný chaos si hlasitě říkají o renesanci anarchokapitalistických myšlenek, které zaplavily veřejný – byť nemainstreamový – prostor v roce 2018.
Pražský vrah taxikářů: David Virgulák si oběti podivně zaznamenával do deníku
Český sériový vrah pražských taxikářů David Virgulák je zodpovědný za nebývale chladnokrevné vraždy tří pražských taxikářů. Teď si odpykává doživotní trest. Důvod, proč vraždil, je tristní.
Vánoce v Břevnově: S arciopatem benediktinského kláštera nejen o adventu
Vánoce jsou pro mnohé z nás synonymem shonu a stresu. Na Štědrý večer si po nadílce vesměs oddychneme, že vše klaplo a že už to máme šťastně za sebou. Vánoce tím pro některé končí. Jenže ony teprve začínají. O jejich duchovním rozměru jsme si povídali s Petrem Prokopem Siostrzonkem, arciopatem benediktinského kláštera svatých Vojtěcha a Markéty v pražském Břevnově.
Michaela Bakala: Jak vypadá výchova v bohaté rodině, jak se cítí po 50 a na jakou školu se chystá?
Už je to třicet jedna let, co Michaela Bakala, tehdy ještě Maláčová, vyhrála korunku Miss Československa. Od té doby se mnohé změnilo, ale jak sama říká, ona je pořád stejná. A přesto, že její manžel Zdeněk Bakala patří k nejbohatším mužům v byznysu, řeší podnikatelka, filantropka a čtyřnásobná matka podobné starosti i radosti jako mnoho jejích vrstevnic.
Kotěra na hradčanských baštách. Neznámá díla moderní architektury najdeme i blízko Hradu
Někdy můžeme neznámá díla slavných architektů nalézt i na nečekaných místech. Takové překvapení nám mohou připravit například Hradčany, kde můžeme vidět díla nejslavnějšího z našich stavitelů.
Která znamení se navzájem nejvíce přitahují
Přitažlivost, vášeň… Pro někoho záležitost hormonů nebo chemie, pro jiného osud. A co na to říkají hvězdy? Kdo je neodolatelný pro Berany, Váhy nebo Ryby?
Mohou technologie zachránit manželství? Existují na to speciální aplikace
Pokud chcete mít nalajnovaný pracovní život a potom ten partnerský, není nic jednoduššího, než si stáhnout ty správné aplikace. Pak ovšem budete možná žít víc v aplikaci než v reálném životě
Tvorba rodokmenu odhalí mnohá tajemství. Důležitý je postup, radí genealožka
Asi nezjistíme, že nějaký náš předek byl šlechtic pyšnící se rozlehlým panstvím a krásným erbem. Pustit se do odhalování rodinné historie nám i tak může přinést mnoho. Je to nejen zábava na krácení dlouhých chvil, ale pomůže nám pochopit mnohé o nás samých.
Olga Schoberová, první česká sexbomba. Začínala jako hrdinka komiksů
Dnes díky revoluci v kosmetice a body liftingu je touha žen po kráse schůdnějším přáním než kdysi, v 60. letech. Když se taková krása objevila, byla to jedinečná záležitost. Ale 60. léta se už nespokojila jen s pouhou krásou křivek, rozhodla se vytvořit něco víc, sexsymbol. U tohoto zrodu byl i slovenský Fellini: režisér Juraj Jakubisko. Uviděl Olinku Berovou.
Ljuba Hermanová: čertice, která milovala zábavu a běhala nahá po Praze
Věčně usměvavá, energická a upravená, tak si ji mnozí ještě pamatují. Přitom když byla mladá a byla hvězdou nejen filmového plátna, ale taky různých estrád, kde hlavně zpívala, patřila k rebelkám. Užívala si života plnými doušky!
85 let Alaina Delona: vyrůstal u pěstounů, vyučil se řezníkem, bojoval v Indočíně
Francouzský herec Alain Delon, jehož jméno se svého času stalo synonymem mužské krásy, vyvolává v posledních letech kontroverze svými politickými názory nebo chováním k ženám. Také producent a režisér, narozený 8. listopadu 1935, si zahrál v téměř stovce filmů, diváci ho znají třeba ze snímků Černý tulipán, Dva muži ve městě či Borsalino. V roce 2008 ztvárnil Julia Caesara v komedii Asterix a Olympijské hry.
Nadaní lidé jsou nejen inteligentní, jsou také mimořádně citliví
„Ať jsou lidé nadaní umělecky, či intelektuálně, většině jich je vlastní vyšší citlivost, smyslová i emocionální, což přináší riziko výskytu neurotických projevů, úzkosti, až deprese, nepředchází-li se tomu účinně,“ říká v rozhovoru terapeutka a konzultantka Monika Stehlíková, jež se specializuje na práci s nadanými dětmi i dospělými.
Rada z Postřižin nebo dragoun Bimbác. Petr Čepek spojil divadelní život s pražským Činoherním klubem
Jeden z nejvýznamnějších herců druhé poloviny minulého století Petr Čepek, který se narodil 16. září 1940, spojil prakticky celý svůj divadelní život s pražským Činoherním klubem, velkou popularitu mu ale přinesl především film. Na jevišti i před kamerou dokázal Čepek diváky zaujmout pronikavým pohledem a temným hlasem a přestože ho podmračený vzhled předurčoval k rolím vážným, navíc většinou záporným, dokázal se prosadit i v komediích.
Kahánek na Dvořákově Praze: Důkaz, že hudebníci i posluchači lační po koncertování
Celovečerní recitál z klavírního díla Antonína Dvořáka nabídl jemu věnovaný festival. Řeklo by se, že na nejhranějším a nejproslulejším českém skladateli není moc co objevovat. Ale Dvořákova Praha každý rok vykutá nějakou raritu, jako vloni první verzi opery Král a uhlíř, nebo skladatelovu tvorbu a dílo nasvítí z nového úhlu.
S Pilarovou se přišla rozloučit Bohdalová či Zagorová, Gondík ministroval
Eva Pilarová, jedna z nejvýraznějších českých zpěvaček, zemřela 14. března ve věku 80 let. Pohřbu se tehdy kvůli omezením v souvislosti s koronavirem zúčastnilo jen jedenáct jejích nejbližších. Po skončení nouzového stavu se manžel Pilarové Jan Kolomazník rozhodl uspořádat důstojnější poslední rozloučení při zádušní mši. Konala se ve středu a přišlo na ni tři sta lidí, mezi nimiž bylo mnoho známých osobností.
Jak se žije v chytrých městech v Evropě. Případ Vídně, Osla a Brna
Některé vymoženosti pořád znějí jako hudba z budoucnosti při sledování sci-fi filmů, leckde v Evropě ale patří mezi běžnou realitu. Projekt chytrých měst, jako je Vídeň, Oslo či Brno, má jediný úkol – na základě co největšího množství dat maximálně usnadnit život obyvatelům. Vítejte ve vědecko-fantastické realitě. Píše Rani Tolimat.
Šest důvodů, proč někteří lidé nikdy neuspějí
V pojetí toho, co znamená úspěch, se ani moudří lidé většinou zcela neshodnou. Větší shoda panuje v chápání neúspěchu. Nejčastěji bývá vnímán jako situace, kdy se člověku v životě nedaří dosáhnout svých cílů, ať jsou jakékoli. Co mají společného ti, kdo nikdy v životě neuspějí, vysvětluje psycholog Jan Urban.
Příběh Čechoslováka v hrobce Královské britské legie v Sao Paulu
Rodina československého vojáka Vojtěcha Lukáše (1921–1953), příslušníka britského královského letectva (The Royal Air Force) pohřbeného v brazilském Sao Paulu v hrobce The Royal British Legion – Sao Paulo Branch, má dva domovy. Jeden, jenž se k němu zachoval jako k cizinci, druhý v Brazílii. O jeho životní pouti píše Václav Makrlík.
Co nás nejvíc přitahuje na potenciálním protějšku
Při hledání ideálního protějšku pro život se většina lidí zaměří nejprve na vzhled, ač důležitou roli hrají samozřejmě i specifické osobnostní a povahové rysy. Podle čeho primárně „vybírají” dámy, a podle čeho pánové?
‚Užijte si, že jste protivní.’ Pár tipů do karantény od muže, který žije 50 let mimo civilizaci
Žijeme v nové době, době karantény. Musíme si dodržovat odstup, nemůžeme vídat přátele. Nikdo zatím neví, kdy přesně to celé skončí. Pro Billyho Barra se ale nic nezměnilo. Žije jako jediný obyvatel města Gothic v americkém Coloradu již téměř 50 let.
Nebývám nemocný. Epidemie je pro mě spíš předmětem pozorování, říká Dušek
Jaroslav Dušek (58) je známý svým alternativním způsobem života. Už léta se snaží žít v souznění s přírodou a z ohrožení pandemií strach nemá. „Jsme v karanténě společně s celou rodinou na chatě u řeky. Paradoxně je to pro mě nyní krásný čas,“ říká herec.
Milníky Miloslava Šimka (✝63):
Česká televize občas reprízuje Návštěvní dny Miloslava Šimka a Jiřího Grossmanna, které sice vznikaly v letech 1969 a 1970, ale mají co říct i současným divákům. Humor obou hlavních protagonistů je totiž nadčasový a baví dodnes.
Proč mají ženy prsa a děsí nás hadi? 11 otázek a odpovědí kolem evoluce
I když občas evoluci fušujeme do řemesla a snažíme se ji vlastními civilizačními pravidly vzdorovat, kdesi hluboko v nás stále zůstává přirozenost zvířete i s dávnými instinkty a geny. V DNA si s sebou neseme dědictví generací prapředků, což se v našem jednání projevuje dnes a denně.
Švýcarsku už nestačí jen vyhlášený sýr. Chce se proslavit i vínem
Když pomyslíme na Švýcarsko, vybaví se nám čokoláda a sýr. I švýcarská vína ale chtějí oblažovat chuťové buňky v mezinárodním měřítku.
Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk
Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený důchodový věk. To aby bylo na penze budoucích důchodců. Vyplývá to z expertní zprávy, kterou má každých pět let vypracovat ministerstvo práce. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) změnu odmítá.
Zeptali jsme se vědců: Proč se nám zdají sny?
Obsah a účel, případně význam snů není ještě definitivně pochopen. Neurofyziologové už ale zřejmě našli hlavní oblasti mozku, které se při snění aktivují. Na otázku odpověděl prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc., z katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK a Fyziologického ústavu AV ČR.
Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu
Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v okamžiku, kdy je třeba vyřídit dědictví. Přesto je dobré o průběhu dědického řízení pár věcí vědět. Některé z nich vás možná i trochu překvapí.