Český Kocourkov
Náš malý český Kocourkov
Vítáme Vás v našem "malém českém údolí" zvaném "Kocourkov".
Oficiální weby
Czech.cz - Česká republika
Hrad.cz - Pražský hrad
Psp.cz - Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky
Senát.cz - Senát Parlamentu české republiky
Vláda.cz - Vláda České republiky
Další weby
Volby.cz - Český statistický úřad
Občan.cz - Portál veřejné správy - informace pro občany České republiky
BezKorupce.cz - Nevládní organizace prosazující transparentní veřejnou správu
Klaus.cz - Oficiální stránky exprezidenta Václava Klause
Příspěvky
Monumentální palác, který zruinoval celou rodinu. Hrabě Černín postavil skvost a prodal ho vojákům
Černínský palác na Hradčanech je jedním z nejkrásnějších příkladů barokní architektury v Praze. Náročný projekt zprvu architekti odmítali jako neuskutečnitelný. Hrabě Černín byl však jiného názoru. Budova za svoji existenci zažila pruskou válku, nacismus, smrt Jana Masaryka, ale také mnoho děsivých pověstí a záhad. Pojďme se projít po Hradčanech…
Konec Babiše se blíží. Šéfredaktor Lidových novin se poklonil Kellnerovi a zvolal třikrát sláva: Ať žije král!
V pátečních Lidovkách vyšel text, který je obtížné někam zařadit. Je to komentář, glosa, sloupek, či snad historické pojednání, nebo dokonce fejeton? Nejpřiléhavější žánr by zněl hold či poklona všemocnému vladaři anebo, pokud vám nevadí lehce nekorektní název, „vlezprdelkovník“, kterým se provolává věčná sláva někomu, kdo nás má ve své moci a komu chceme oddaně sloužit. Autorem článku, který je pozoruhodný na mnoho způsobů a stálo by za to jej ocenit nějakou tou novinářskou cenou, je šéfredaktor Lidových novin István Léko.
,,Papriky za 189, dál jsem se nedíval."
Zapamatujte si jeho názory, až půjdete k volbám! „Pan starosta má pravdu, toto je opravdu neléčitelné.“ Politolog Zdeněk Zbořil v dnešním Rozjezdu komentuje vystupování starosty Řeporyjí Pavla Novotného. „To bude pozoruhodná doba, až bude mít ČR takového ministerského předsedu a ministra zahraničních věcí. Jistě si toho všimne nejen celá Evropa, ale snad i celý vesmír,“ podotýká. Politolog se vyjádřil také k rozhovoru s Ondřejem Hejmou nebo k názorům režiséra Zdeňka Trošky na potravinovou soběstačnost republiky. „Včera jsem v samoobsluze zahlédl bílé, zelené papriky za Kč 189,– kilo a dál už jsem se ani nedíval,“ uvedl.
Zámek Jezeří na Mostecku je mezi sedmi nejohroženějšími památkami Evropy
Státní zámek Jezeří na Mostecku se jako první česká památka dostal na seznam sedmi nejohroženějších památek Evropy, který zveřejňuje organizace pro kulturní dědictví Europa Nostra. Rozsáhlý barokní areál se tak dočká podpory ve formě odborného poradenství i široké mediální propagace, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu Jana Hartmanová.
Hypermanažer vs. skautský vedoucí. Selhání Babišova marketingového řízení
Nekompromisního obránce vlasti a supermanažera strčil během nouzového stavu do kapsy i notorický suchar Hamáček. Jak dlouho bude pokračovat vzpoura červených svetrů?
Mnohé živnostníky a podnikatele čeká v důchodu chudoba
Listopad 1989 otevřel občanům České republiky dveře ke svobodnému podnikání. Dnes, 30 let po revoluci, řada polistopadových živnostníků a majitelů různých firmiček míří do penze. Na velkou část z nich čekají starobní důchody, které jim sotva pokryjí pouhé náklady na bydlení. Necelých deset tisíc korun. Takový starobní důchod dnes pobírá paní Dana z malého jihočeského městečka, která vzápětí po listopadu 1989 odešla ze zaměstnání a vrhla se s manželem do podnikání. Ještě před dvěma lety jí na účet od správy sociálního zabezpečení chodilo necelých osm tisíc.
Ústavní soud vydal zlomový verdikt, zastal se dlužníka v exekuci
Cyril Holub z Jirkova na Chomutovsku se už několik let snaží domoci zastavení exekuce, v níž se ocitl kvůli půjčce od nebankovní společnosti. Případem se dokonce zabýval Ústavní soud, který vyhověl jeho stížnosti. MF DNES se s mužem sešla, aby zjistila, jaký příběh se za verdiktem skrývá.
Úlet ‚Moravcovy jedenáctky‘. Nosil klíčová fakta, vláda se ale chovala ignorantsky, říká historik
Čtrnáctého března to bude 80 let od okamžiku, kdy vzduchem do Británie zamířila skupina brigádního generála Františka Moravce, hlavní postavy vojenského zpravodajství za druhé světové války. S sebou vezla „Moravcova jedenáctka“ extrémně důležitý materiál - evidenci více než 800 jmen v československé zpravodajské síti. Odvezli ji tak nacistům přímo před nosem.
Radní děsí obchvat obchvatu. V Praze se začíná objevovat jiná varianta okruhu
Dostavbu Pražského okruhu má nová koalice v Praze mezi svými prioritami. Řešit přitom pomalu začíná i severní část obchvatu, jejíž realizace je zatím v nedohlednu. Koaliční radní i zastupitelé se ke stavbě na severu mají sejít už ve čtvrtek.
Za posledních 30 let jsme velmi zanedbali péči o krajinu
„Řešili jsme hlavně protierozní ochranu a po roce 1997 protipovodňovou. Od roku 2015 zjišťujeme, že asi největším problémem bude sucho,“ říká krajinář a rektor České zemědělské univerzity Petr Sklenička.
Obrana koupí nákladní automobily Tatra až za 720 milionů
Ministerstvo obrany koupí od společnosti Tatra Trucks do tří let dalších 71 nákladních automobilů. Za vozy T-815 a T-810 zaplatí 467,5 milionu korun. Informaci o zakázce předloží v pondělí vládě ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO), sdělil ČTK Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.
Lichtenštejnové chtějí zpět majetek, který jim vzaly Benešovy dekrety
Český stát by měl knížecí rodině Lichtenštejnů vrátit velkou část majetku, o nějž ho v roce 1945 připravily Benešovy dekrety. Požaduje to Nadace knížete z Lichtenštejna. Do více než dvou stovek českých úřadů kvůli tomu ve čtvrtek zamíří předžalobní výzvy, informovaly o tom Hospodářské noviny.
U bytového domu trvá vyřizování všech dokumentů zhruba sedm let
Koncentrace řízení o povolení stavby do jediného je nadějí pro stavebníky. „Pro úředníky, kteří nemají přirozenou schopnost spolupracovat, je to ale problém,“ říká v rozhovoru Martin Mládek.
Nejkrásnějším nádražím v Česku jsou letos Blíževedly na Českolipsku
Titul Nejkrásnější nádraží letos získala stanice Blíževedly na Českolipsku. Její rekonstruovaná budova je podle organizátorů ankety dokladem toho, že není vždy nutná radikální přestavba, ale že mnohdy stačí dát věcem jen původní vzhled a smysl.
Vznik Československa: Po iluzích o republice přišlo rozčarování
„Vedle českého národa tady žilo mnoho občanů německé národnosti, menšina okolo tří milionů. A Němci zrod Československa neslavili,“ říká v rozhovoru Josef Tomeš, historik Masarykova ústavu Akademie věd. A jeho kolega Richard Vašek dodává: „Maďarů bylo okolo tři čtvrtě milionu a také měli na vznik československého státu jiný pohled.“
V povolování staveb je Česko na úrovni Nigeru, spočítala Světová banka
Získat stavební povolení je v Česku čím dál, tím těžší. Patříme v tomto ohledu mezi nejhorší čtyřicítku zemí na světě, podobně špatně je na tom třeba africký Niger, ale také Chorvatsko. Ukázal to nejnovější žebříček Světové banky Doing Business 2019.
Školy dostanou materiál o proměnách Masarykovy reprezentace
Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) ve spolupráci s konsorciem institucí vydal učební materiál pro základní a střední školy o proměnách způsobu reprezentace prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Nabízí dobové fotografie a další obrazové podklady, pomocí metodických otázek má vést žáky k jejich zkoumání jako archivních pramenů.
PRVOREPUBLIKOVÉ SKVOSTY: Fantův ministerský obr, kterému se architekti vysmívali
Říkají vám něco jména Grégr, Kühnl, Říman či Kocourek? Všichni působili po revoluci v čele rezortu sídlícího v monumentální budově Na Františku. Ministerstvo průmyslu a obchodu od architekta Josefa Fanty do dnešních dob proklouzlo v téměř nepozměněné podobě a je v něm proto na co se dívat. Server Lidovky.cz ve spolupráci s organizací Open House Praha vás v rámci seriálu Prvorepublikové skvosty zvou, abyste do jeho útrob nahlédli.
Skandalizovaný podnikatel Sitta ml.: Oznámit korupci se nevyplatí
Nahlásil tunel v dopravním podniku a nastalo peklo. Byl obviněn z tunelování vlastní papírny, zbili ho prý ozbrojenci, jeho rodina přišla o továrnu a chvíli byl stíhaný za držení dětské pornografie. Podnikatel Vladimír Sitta ml. v říjnu definitivně vyhrál soud a po dlouhých sedmi letech se může znovu nadechnout.
Šmejdi a zničené lidské osudy! Tohle video možná velmi pošpiní boj Šojdrové za údajné sirotky ze Sýrie. Koluje mezi lidmi
Europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová se „proslavila“ opakovanými apely, aby Česká republika přijala 50 údajných sirotků do věku 17 let. Šojdrová přitom mluví o soucitu a nutnosti pomoci. Sociálními sítěmi se nyní začalo šířit tři roky staré video o synovi europoslankyně, který provozoval lichvářské aktivity a připravoval lidi o majetky.
Armáda potřebuje těžkou kavalerii na obranu území, říká vojenský expert
Česká armáda má ambiciozní plán na modernizaci za 100 miliard korun. Potřebujeme vševojskovou armádu, která bude schopná bránit české území sama i několik měsíců, tvrdí v rozhovoru vojenský expert Lukáš Visingr.
Nejambicióznější plán pro českou armádu v novodobé historii
Náčelník generálního štábu Aleše Opata a jeho spolupracovníci by chtěli do roku 2027 posunout schopnosti české armády, proto plánují projekty za sto miliard korun. Je ale otázkou, zda se jim podaří přesvědčit politiky.
Ruply mu nervy a ukázal svou pravou tvář, hodnotí politolog Babišův emotivní projev
Andrej Babiš (ANO) se během středeční schůze Poslanecké sněmovny, kde jeho vládě byla vyjádřena důvěra, neudržel a začal přímo křičet na šéfa poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska s tím, že mu nebude říkat, že je estébák. Podle politologů mu ruply nervy, ukázal svou pravou tvář a projevilo se jeho „alfasamectví“.
Stát začne kontrolovat solární elektrárny, jestli nedostaly příliš vysoké dotace.
Po letech sporů o to, zda nejsou obnovitelné zdroje předotované, začíná stát s jejich zevrubnou kontrolou. Umožňují mu to nová pravidla Evropské komise. V krajním případě by mohli majitelé zelených elektráren vracet miliardy korun.
Tohle bude mít dopad. Voliči, pozor. Výstup Pavla Rychetského má vážnou dohru, pokud jde o Zemana
Advokátka Klára Samková se zamyslela nad slovy šéfa Ústavního soudu Pavla Rychetského, která včera uvedl pro server iRozhlas.cz. A nebyla sama, koho Rychetského slova zarazila.
Platy českých učitelů patří k nejnižším v Evropě. Prohlédněte si, kde všude jsou na tom kantoři lépe.
Česko vykazuje zdaleka nejnižší úroveň učitelských platů a figuruje na posledním místě v porovnání s ostatními evropskými státy. Čeští učitelé berou průměrně 56 procent platu ostatních vysokoškolsky vzdělaných pracovníků, zatímco průměr zemí EU i OECD se pohybuje kolem 86 procent.
Kocourkov vyhlásil hranici bohatství: 36 tisíc Kč
Na čisté mzdě si průměrný Čech předloni odnesl o 1500 eur méně než Estonec a Lotyš. Sedmadvacet let po začátku transformace je jasné, že dějinnou úlohou Čechů je být levnou pracovní silou. Kocourkovští ale vědí, co s tím – budou bojovat proti islámu.
Hra na hlupáka
Předseda vlády si dopisuje se svým vicepremiérem v kauze, která silně zavání daňovým podvodem. Je to směšné, avšak zároveň hrozivé. Ukazuje se, že za stávajících pravidel je ministr financí prakticky neprůstřelný, protože má na povel všechny orgány, které se zabývají kontrolou.