Život
Příspěvky
Švýcarsku už nestačí jen vyhlášený sýr. Chce se proslavit i vínem
Když pomyslíme na Švýcarsko, vybaví se nám čokoláda a sýr. I švýcarská vína ale chtějí oblažovat chuťové buňky v mezinárodním měřítku.
Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk
Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený důchodový věk. To aby bylo na penze budoucích důchodců. Vyplývá to z expertní zprávy, kterou má každých pět let vypracovat ministerstvo práce. Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) změnu odmítá.
Zeptali jsme se vědců: Proč se nám zdají sny?
Obsah a účel, případně význam snů není ještě definitivně pochopen. Neurofyziologové už ale zřejmě našli hlavní oblasti mozku, které se při snění aktivují. Na otázku odpověděl prof. RNDr. František Vyskočil, DrSc., z katedry fyziologie Přírodovědecké fakulty UK a Fyziologického ústavu AV ČR.
Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu
Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v okamžiku, kdy je třeba vyřídit dědictví. Přesto je dobré o průběhu dědického řízení pár věcí vědět. Některé z nich vás možná i trochu překvapí.
Maso pro Wericha? Jedině s ovocem, říká autorka kuchařek
Eva Tůmová (83) žila několik let ve Werichově vile. Ačkoli je autorkou dvou knih s oblíbenými jídly Jana Wericha, nikdy u něj nebyla zaměstnána jako kuchařka. Rodinná přítelkyně a hospodyně domácnosti nad Čertovkou Espritu LN prozradila, se kterým šlechticem vařila na Kampě šneky, jaké jídlo donutilo Wericha vrátit se z procházky nebo s jakou pompou se do vily vozilo víno a zvěřina.
Mentalista Simon Baker: Přátelství s oceánem a surfování ze mě udělaly člověka
Oblíbený pohledný Australan, kterého nejvíc proslavil seriál Mentalista, se rozhodl i pro režisérskou židli. Úspěch své prvotiny, sportovního dramatu Breath, vysvětlil Simon Baker (49) následovně: „Točím a dál chci dělat jen filmy, které jsou blízké mému srdci. A snímek Breath o dvou chlapcích dospívajících u oceánu v Austrálii, o jejich problémech, touhách i odvaze nejen při surfingu mi nemohl být bližší.“
Stát začíná krajině pomáhat znovu umět pít
Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka vytvořil mapu lokalit pro pilotní projekty infiltrace vody z povrchu pod zem. Jsou maximálně šetrné a ohleduplné, jak by to příroda dělala sama, takže se v harmonii nacházejí zájmy vodohospodářů i ekologů. Pilotních akcí, na nichž se zkusí různé podmínky, je po Česku vytipovaných devět.
Učíme se, že lhaní je špatné, ale není to vždy pravda
Mnoho vědců věří, že lidé začali lhát jeden druhému prakticky ihned, jak vynalezli jazyk - primárně jako způsob, jak si prosadit svou. „Lhaní je velmi snadné v porovnání s ostatními způsoby získávání moci,“ řekla Sissela Boková, odbornice na etiku působící na Harvardově univerzitě. „Je mnohem jednodušší lhát, abyste získali něčí peníze nebo bohatství, než někoho praštit po hlavě nebo vykrást banku,“ citoval ji zpravodajský server BBC News.
Jak nebýt v neustálém pohybu
Dnes propagovaná sdílená ekonomika opírající se o neustálý pohyb má učinit lidi šťastnějšími a svobodnějšími, ale opak je pravdou – tržní mechanismy pronikají do soukromí, kde v minulosti nebyly. Řešením dnešní krize je stejně jako u antických Řeků kontemplace, neboť díky ní lze znovu objevit smysl vlastního jednání a zachránit svět.
Struktury Františka Kyncla. Umělecká přednáška o vztazích mezi časem a prostorem
Museum Kampa získalo velkou kolekci děl výtvarníka Františka Kyncla, který od roku 1969 žil v západním Německu. Řadí se k experimentátorům, kteří významným způsobem přispěli k evropskému vývoji.
Srovnejte si biologické hodiny. I noční výlety do lednice tělo rozhodí
Biorytmy ovlivňují každou buňku v našem těle. Když se vychýlí, zhorší kvalitu spánku, soustředění, a dokonce mohou mít za následek i vážné zdravotní potíže. Proto vědci apelují na zachování zimního času.
Japonsko bojuje s únavou zaměstnanců, nabízí placeného šlofíka v práci
Odpolední spánek v pracovní době, navíc ve speciálně navržené oáze klidu? To je jedno z mnoha opatření, která na pracovišti zavádí stále více japonských firem snažících se vypořádat s epidemií nespavosti mezi zaměstnanci. Japonská ekonomika totiž kvůli ní přijde ročně o 138 miliard dolarů, v přepočtu tedy o více než tři biliony korun.
U Werichů v kuchyni
Ve vzpomínkách pamětníků jsou setkání u Werichů spojena rovněž s jeho láskou k jídlu a gurmetstvím. Lidé z hudební, herecké, filmové i jiných branží se u něho scházeli i v době, kdy byl během normalizace v nemilosti.
Čeští psychopati jsou na světové úrovni
Kdo je psychopat v dnešním pojetí, když evropská i americká medicína tuto diagnózu vyřadila ze svých klasifikačních systémů? Nemá a nezná strach, nerozumí mu, což je zatím jediná psychická odchylka, již lze u psychopata objektivně prokázat. A díky absenci strachu se snadno ujímá vedoucích rolí.
Stručná cestovní zpráva z Malše
Abys dostal pražského vodáka na řeku Malši, musel bys mít velkou dávku přesvědčovacích schopností. Je to zkrátka od Prahy moc daleko a většinou se v době jarního tání nabízí mnohem blíž řada dalších zajímavých toků.
Čeští šedesátníci se ani nezamýšlejí, zda zvládnou pracovat déle
Česká populace stárne a trh práce se bez starších lidí neobejde. V roce 2030 bude každému čtvrtému občanovi více než 65 let. Podíl pracujících důchodců – 13 procent – je v Česku pod průměrem Evropské unie, ale v Norsku či Švédsku až 35 procent. Podle ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) Česko problém řeší, je ale na začátku cesty.
Desatero dobrých rad proti věku. Pomáhají doteky a čerstvý vzduch
Asi tušíte, že čím zdravěji bude člověk žít, tím vyšší je pravděpodobnost, že bude patřit mezi dlouhověké jedince. Fakta to dokazují, teď jen „stačí“ brát tuhle pravdu vážně. Co všechno vlastně doporučení ke zdravému životu obnášejí? Asi nepřekvapí, že většinu z nich znáte. Stačí brát je vážně a opravdu dodržovat.
Zemřel novinář Jan Petránek, psal i do samizdatových Lidových novin
Český novinář, komentátor a disident Jan Petránek působil před rokem 1968 v Československém rozhlase. Vysílal i během okupace 21. srpna. Podepsal Chartu 77 a přispíval do samizdatových Lidových novin. Podle ředitele zpravodajství Českého rozhlasu Jana Pokorného zemřel v sobotu večer na selhání srdce. Bylo mu 86 let.
Rozvody se začaly častěji objevovat až po vzniku Československa
„Představa, že většina domácností v minulosti byla složena z více generací, je mýtus, který ani nebyl možný z biologického hlediska. Lidé zakládali rodiny relativně pozdě. Na druhou stranu ale ani domácnosti jednotlivců nebyly typické,“ říká v rozhovoru historická demografka Alice Velková z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.
Změna času v březnu je chyba, řekla bioložka Helena Illnerová v Rozstřelu
Změna času byla nastavena na špatné měsíce, a tak by její zrušení nebylo na škodu, řekla v Rozstřelu bioložka Helena Illnerová. V takovém případě by pak bylo podle jejího názoru určitě lepší zachovat čas zimní.
Studie o intimním životě mužů: první sex mají v průměru v 18 letech
Trvala po dva roky a vědci při ní vyzpovídali přes 12 tisíc mužů. Zajímal je jejich vstup do sexuálního života, jejich orientace, počet intimních partnerek a milostné praktiky. Výzkum Technické univerzity v Mnichově zjistil například to, že mezi sexuální orientací a skutečným milostným životem nemusí být soulad.
Pracovní úraz aneb Láska na pracovišti
Těšíte se každý den do práce, že ani dospat nemůžete? Odříkáte si opulentní večeře, cvičíte a sportujete, nakupujete nové oblečení? Důvod už nemusíte tajit, uhodneme ho sami. Osm a víc hodin dřiny jste si zpestřila vztahem na pracovišti!
Kdo se cítí mladý, má výkonnější paměť
Čas neutíká všem stejně. Kdo se cítí mladší než je jeho skutečný věk, činí dobře. Nejde totiž jen o pocit, protože existuje reálný vztah mezi takzvaným subjektivním věkem, tedy věkem, na nějž se cítíme, a dobrým zachování mozkových funkcí. Ten, kdo se cítí být zdravý, je také méně vystaven depresím. A kdo se cítí mladší, je také ve skutečnosti mladší, a kdo se cítí být starší než je jeho skutečný věk, je také starší, píše italský deník Corriere della Sera.
Zemřel malíř Libor Vojkůvka
V pátek 21. září zemřel jeden z nejvýznamnějších současných českých malířů Libor Vojkůvka. Bylo mu 71 let. Vojkůvka byl samouk, který maloval pracnou a originální metodou, kdy na plátně překrýval několik vrstev barev. Námětem jeho obrazů byly zdánlivě fantaskní výjevy často ze života hmyzu.
Ke střídání času došlo poprvé ještě za Habsburků
Letní čas na české území poprvé přinesla první světová válka. Pak se periodicky vracel pokaždé, když bylo třeba hodně vytěžit přirozené sluneční světlo a ušetřit. Natrvalo ho usadili komunisté a evropská harmonizace. Teď to ale vypadá, že pravidelné střídání času, které nemalé části obyvatel vadí, může již brzo skončit.
Rasismus a sexismus, nebo satira? Kreslíř čelí kritice, že zvěčnil zuřící Williamsovou
Dosud ho znali jen opravdoví znalci karikatur. V neděli se však australský kreslíř Mark Knight dostal do centra zájmu. Kvůli tomu, že si vystřelil ze zuřící Sereny Williamsové. Kvůli sexismu a rasismu mu byly zablokovány všechny účty na sociálních sítích, jemu i jeho rodině vyhrožovali anonymové smrtí.
Znáte všechny triky, jak v domácnosti využít colu?
Domácí prostředky na úklid a čištění bývají levné a efektivní. Mezi osvědčené tipy patří i cola. Co všechno zmůžou v domácnosti hnědé nápoje tradiční chuti?
Ve věku 68 let zemřel překladatel Shakespeara Jiří Josek
Po těžké nemoci zemřel v pátek ráno překladatel, režisér a nakladatel Jiří Josek. Bylo mu 68 let. V pátek to oznámila jeho dcera Zuzana Josková. Josek překládal z angličtiny a věnoval se dílu Williama Shakespeara. Vlastnil a provozoval nakladatelství Romeo, kde vlastní převody slavného dramatika vydával.
Vzpomínka na překladatele Joska: Angličtina? Díky Bohu za Jana Husa
V pátek ve věku 68 let zemřel přední překladatel Shakespeara, režisér a nakladatel Jiří Josek. Přinášíme vám rozhovor, který pro Lidové noviny poskytl před šesti lety Janě Machalické.
Záhadná smrt herce Ivana Luťanského. Verzi o autonehodě rodina nevěří
Před 35 lety zahynul ve Vietnamu nadějný třicetiletý herec Ivan Luťanský. Údajně při dopravní nehodě, kterou podle oficiální verze jako jediný nepřežil, ostatní byli zraněni. Objevily se však spekulace i o loupežném přepadení. Hercova rodina navíc nemohla tělo identifikovat.