Jdi na obsah Jdi na menu

Ostravská zoo jako jediná na světe odchová letošní mládě vzácného modrookého lemura

 

Sameček vzácného lemura Sclaterova je letos zatím jediným v zajetí narozeným a... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Sameček vzácného lemura Sclaterova je letos zatím jediným v zajetí narozeným a... 
foto: ČTK

 

Ostravská zoologická zahrada odchovává další mládě vzácného lemura Sclaterova. Sameček je letos zatím jediným v zajetí narozeným a přeživším mládětem na světě. Porodila ho zkušená samice, která na svět přivedla mláďata i v předchozích dvou letech, a to samičku a samce, sdělila v neděli mluvčí zahrada Šárka Nováková.

„Potomky z let 2017 a 2018 samice úspěšně odchovala a i v případě letošního mláděte to zatím vypadá na úspěšný odchov. Každé přirozeně odchované mládě svou matkou je velmi důležité pro záchranu tohoto kriticky ohroženého primáta,“ řekla Nováková.

Třiadvacetiletá lemuří samice už odchovala pět mláďat, včetně posledně narozeného. Z toho čtyři v ostravské zoo. Prvního potomka ještě ve francouzské Zoo Mulhouse, kde se sama narodila. První mládě porodila v Ostravě v roce 2009, pak následovala delší pauza a od roku 2017 každý rok přivedla na svět mládě.

„Vzhledem k tomu, že evropská populace lemurů Sclaterových čítá pouhých 30 jedinců, je každé narozené a úspěšně odchované mládě velkou nadějí pro udržení chovu v lidské péči. V tomto roce se narodila ještě dvě mláďata v USA, ale ta nepřežila“ řekla Nováková.

Připomněla, že v Evropě rodí v současné době jen několik samic. Pouze ostravská samice ale odchovává mláďata tohoto vzácného modrookého lemura přirozeně. Ostatní se o mláďata nepostarají a jsou odchovávána uměle, tedy s pomocí člověka. „Potvrzuje se, že přirozený odchov rodiči a minimální zásah ze strany člověka je v chovu nejen lemurů jediná správná cesta, protože se ještě žádný uměle odchovaný lemur Sclaterův v Evropě nerozmnožil,“ doplnila mluvčí.

Zoo Ostrava nyní chová sedm lemurů Sclaterových. Mláďata narozená loni a předloni čekají na doporučení koordinátora chovu. Mají vytvořit nové chovné páry s partnery svého druhu.

Autor: ČTK