Jdi na obsah Jdi na menu

První pomoc při zranění zvířete. Rány musíte vždy vyčistit a vydezinfikovat, radí lékař

 
 
I kočky si rády hrají a spolupracují s lidmi | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
 
kočky si rády hrají a spolupracují s lidmi 
foto: Alena Pecháčková, Lidovky.cz

 

Při letních procházkách v přírodě nebo na dovolené si váš zvířecí mazlíček může přivodit zranění na končetinách nebo tlapkách, případně úraz na hrudníku nebo břiše. Jakou první pomoc mu můžete jako chovatel poskytnout a co by již měl raději řešit veterinární lékař?

Poranění končetin, tlapek, hrudníku nebo břicha mohou být velmi rozmanitá: Od malých třísek nebo travních osin, které poraní pokožku, až po pokousání jiným zvířetem, napíchnutí se na cizí předmět nebo střelnou ránu. Téměř vždy se jedná o infikovaná zranění, která vedou k závažným problémům pod kůží zvířete.

Jaká je první pomoc?

  • Pokud je rána špinavá, očistěte ji vlhkým měkkým hadříkem nebo ručníkem. Vyvarujte se buničiny a jiných vláknitých materiálů, které mohou ulpívat v ráně.
  • Na ránu přiložte studený kompresní obklad, jako je například sáček s mraženou zeleninou nebo jen studený, mokrý ručník.
  •  Když se zranění nachází v oblasti hrudníku nebo rána hodně krvácí, přiložte na ránu obvaz (ideálně gázu) bez dalšího vyplachování a ihned se zvířetem navštivte veterinárního lékaře.
  • Obvažte ránu, aby si ji zvíře nemohlo olizovat.
  • Pro další postup zavolejte veterinárnímu lékaři, kterému popište způsobené zranění. 

Zranění způsobená pokousáním

Kočky a psi mají v ústech spoustu bakterií. Ty se při pokousání přenášejí do rány a následně často začnou hnisat. Je proto velmi důležité nechat zranění po pokousání co nejdříve ošetřit veterinárním lékařem.

Velké zranění

Pokud má váš pes nebo kočka poranění, které vedlo k velké krvácející ráně, je hlavním cílem první pomoci předejít nadměrné ztrátě krve, která může vést k šokovému stavu zvířete.

Je-li to možné, zakryjte ránu čistou látkou, sterilním obvazem, plenkou nebo hygienickou vložkou. Umístěte ruku na obvaz a aplikujte tlak. Pokud krev prosakuje přes obvaz, aplikujte na ránu více obvazového materiálu a tlačte na ni. Nikdy neodstraňujte první obvaz, který je ve styku s ránou, protože narušíte krevní sraženinu, která se začíná tvořit v místě poranění.

Zranění na hrudi nebo břichu zvířete

Pokud je zranění na hrudi zvířete, můžete slyšet nasávání vzduchu do hrudní dutiny. V tomto případě je třeba ránu obvázat dostatečně pevně nepropustnou fólií nebo jiným podobným materiálem, aby vzduch nemohl vnikat do rány. Zvíře okamžitě dopravte k veterinárnímu lékaři.

Pokud z rány vyčnívá nějaký cizí předmět, jako například klacek, nikdy se nepokoušejte jej z rány odstranit. Pokud je cizí předmět příliš dlouhý, můžete jej odříznout asi pět centimetrů od těla.

V případě, že z hrudi nebo břicha vyhřezly vnitřní orgány (např. plíce nebo střeva), nenechte zvíře si je olizovat. Pokud je to možné, okamžitě je opláchněte v čisté, ideálně vlažné vodě. Břicho nebo hruď následně zabalte do vlhkého obvazu, ručníku nebo jiného podobného materiálu a zvíře okamžitě dopravte k veterináři.

Každé zranění by měl vidět veterinář. Přestože se vám na první pohled jeví zranění vašeho zvířecího mazlíčka jako nevýznamné, díky bakteriální infekci může během krátké doby přerůst ve velmi vážný zdravotní problém. Zraněné zvíře proto raději vždy nechte vyšetřit veterinárním lékařem.

Autor: MVDr. Marek Galbinec, MRCVS (Vethope)