Jdi na obsah Jdi na menu

Pozor na chlad a mrazivé počasí, ovlivňují psychické i fyzické zdraví

 

Únorové počasí nepatří zrovna mezi nejvlídnější. Teploty obyčejně klesají pod nulu a to nám leckdy výrazně znepříjemňuje život. Kromě nebezpečných omrzlin dokáže mráz ovlivnit nejen naši fyzickou schránku, ale také tu psychickou. Jak?

 
Mrazivé počasí má na naše tělo velký vliv.
 
 

Mrazivé počasí má na naše tělo velký vliv.

FOTO: Profimedia.cz

 

Hůře vidíme

 

Tuhé mrazy a studený vítr nejsou pro naše oči to nejlepší. Totéž platí i o ostrém slunečním světle zejména na horách, které může oči pořádně potrápit.

Ujistěte se proto, že vám při zimních sportech nechybějí speciální brýle, a nezapomeňte ani na klasické sluneční brýle, které vaše oči ochrání nejen před sluníčkem, ale také zamezí tomu, aby vám do nich něco vlétlo.

Spalujeme více kalorií

Výzkumy jasně prokázaly, že tělo spaluje více kalorií v chladném prostředí než v teplém, a to bez ohledu na to, jestli vykonává fyzickou aktivitu, nebo ne. Tuto skutečnost si vědci vysvětlují tím, že tělo v zimě vynakládá daleko více energie i při běžných úkolech, aby se zahřálo, než je tomu například v jiných ročních obdobích.

Pokud si ale myslíte, že je to výmluva k tomu, dopřát si o knedlík navíc, pak to není tak růžové, jak se zdá.

„Rozdíl není tak zásadní, abychom na to mohli brát ohled,“ říká klinický instruktor interní medicíny, doktor Albert Ahn pro Huffington Post.

Jak se na horách vyhnout omrzlinám

Zmenšují se nám prsty

Pozor na prstýnky! Při extrémních změnách teplot mají naše ruce tendenci měnit svou velikost. V létě se nám proto často může stát, že nám ruce otečou tak, že nemůžeme sundat oblíbený prstýnek, v zimě je tomu právě naopak.

Chlad má totiž za následek to, že tělo začne koncentrovat krevní oběh do středu těla, a proto v končetinách dochází k menšímu průtoku krve a ty se pak „zmenšují“.

Zvětšuje se pravděpodobnost infarktu

Tento bod se týká zejména starších lidí a těch, kteří mají srdeční problémy. „Při nízkých teplotách se tělo snaží uchovat své vnitřní teplo, což zvyšuje zátěž pro kardiovaskulární systém a potažmo pro srdce,“ říká Albert Ahn.

Infarkt postihuje stále mladší ženy

Horší se nám nálada

Jestliže jste někdy slyšeli pojem zimní blues, tak věřte, že se nejedná o žádný výmysl.

Chladné počasí jde obvykle ruku v ruce s omezeným příjmem denního světla, což má zvláště u citlivějších jedinců na svědomí zhoršenou náladu, deprese či sezonní afektivní poruchu. Pro zmírnění těchto stavů doktor Ahn doporučuje zařadit do svého životního stylu více cvičení a doplnit vitamin D. Při dlouhodobých úzkostech je pak lepší navštívit lékaře.

Autor: lin, Novinky