Jdi na obsah Jdi na menu

Osm raných příznaků rakoviny, které byste neměli ignorovat

 
U velkého počtu nemocných jsou některé nádory objeveny až v pokročilém stádiu. Včasně diagnostikovaná rakovina přitom významně zvyšuje šanci na vyléčení. Které symptomy byste určitě neměli přehlížet?
 

Kolorovaný snímek rakovinových buněk z elektronového mikroskopu | foto: NIH

Příznaky rakoviny se liší podle jejích druhů. U některých nádorových onemocněních se symptomy projeví až v pozdějším stadiu nemoci, u některých se dokonce nemusí ukázat vůbec. Obvykle závisí na typu rakoviny a místě a velikosti nádoru. Příznaky jsou nejzřetelnější, když se rakovinové bujení rozšiřuje. Mnoho lidí první příznaky rakoviny bohužel ignoruje, někdy proto, že je prostě nerozpozná, jindy z obavy, že by je rakovina opravdu mohla postihnout.

 

Je nutné si uvědomit, že výskyt některých příznaků nemusí vždy ukazovat na rakovinu, řada příznaků je společná také jiným chorobám a zdravotním potížím. Své zdraví by měli však sledovat i ti, kteří se domnívají, že se jich rakovina dosud netýká. Jedná se především o mladší jedince nebo osoby, které se snaží dodržovat všechny zásady zdravého životního stylu. Zdaleka ne všechny rizikové faktory vzniku rakoviny totiž můžete ovlivnit.

Domácí lékař

„Odborníci se shodují na tom, že rakovina má mnoho původců, jako je dědičnost, stres, kouření, životní prostředí a další vnější vlivy. A až ze třetiny příčin považují nesprávné stravování. Lidské tělo se skládá přibližně z 60 bilionů buněk a v nich se nachází okolo 200 000 rakovinných buněk. Všichni v sobě tedy nosíme rakovinné zárodky, je to naprosto přirozený stav, organizmus automaticky degenerované buňky ničí. Nebezpečí vzniká, když zablokujete (stresem, duševní zátěží, dlouhodobým špatným životným stylem, tedy i stravováním) svůj ochranný systém,“ uvedla praktická lékařka Irena Sobotková z Lékařského domu Praha 7.

Všem doporučuje zařadit do jídelníčku potraviny, které posilují imunitní systém. „Zkuste vyloučit nebo minimalizovat potraviny rizikové, jako je smažené a tučné jídlo, polotovary nebo sladkosti. Strava působící preventivně proti rakovině obsahuje vysoké množství vlákniny, každodenní porce ovoce a zeleniny a poměrně nízké množství živočišných tuků.“

Jak už jsme zmínili výše, mnohé z následujících příznaků zdaleka nemusí ukazovat na nádorové onemocnění. Přesto byste je neměli přehlížet, zvláště pokud trvají delší dobu. Nezapomínejte také na pravidelné preventivní prohlídky a všechny dostupné screeningové programy.

Dýchavičnost, nedostatek vzduchu nebo stálý kašel

Pokud se často potýkáte s tím, že nemůžete popadnout dech, zpozorněte. Tento problém bývá často spojován s rakovinou plic. Dýchavičnost nebo také dušnost však může ukazovat i na chronické obstrukční plicní nemoci, astma či zápal plic.

Mnoho pacientů tento příznak přehlíží, což bohužel může vést k rozšíření diagnózy. Jestliže trpíte pocitem nedostatku vzduchu, sípáním, stálým kašlem nebo bolestí na hrudi, která vystřeluje do ramen a paže, je načase navštívit lékaře.

Časté infekce a slabé horečky

Rakovina dovede výrazně oslabit imunitní systém. Výsledkem je častější výskyt nejrůznějších infekcí a nevysvětlitelné, obvykle nízké zvýšení teploty, které trvá dlouhou dobu. Při trvale zvýšené teplotě je nutné zjistit její příčinu a vyloučit vážný zdravotní problém.

Zvýšená teplota se obvykle vyskytuje, když se rakovina rozšiřuje nebo již ovlivnila imunitní systém. Tento symptom je příznačný pro rakovinu krve neboli leukémii.

Bulka kdekoliv na těle

Devět typů rakovin, které hrozí kuřákům

Ilustrační fotografie
 

Rakoviny měkkých tkání těla se mohou často projevit skrze kůži. To se týká nádorových onemocnění prsu, varlat, hrtanu, štítné žlázy, lymfatických uzlin i dalších druhů rakovin. Pokud se kdekoli na vašem těle objeví nějaké hrudky, bulky nebo zahuštění tkáně, neváhejte a informujte o tom svého lékaře. Toto doporučení platí zejména v případě, že se velikost bulky změnila.

Ženy by samozřejmě neměly nikdy přehlížet jakékoli změny prsní tkáně a hmatatelný útvar v prsu. Není radno podceňovat ani změny velikosti či zbarvení pih a znamének na těle. Může se totiž jednat o rakovinu kůže.

Nevysvětlená ztráta hmotnosti a nechutenství

Náhlá ztráta hmotnosti, která není výsledkem zpřísněného stravovacího plánu, by vás měla přinutit k obezřetnosti. Tento příznak, který obvykle doprovází ztráta chuti k jídlu a únava, může totiž ukazovat na rakovinu jater, slinivky i  prostaty.

Pokud spolu s úbytkem váhy zaznamenáte i noční pocení, motání hlavy či bušení srdce, mohlo by se jednat o leukémii. Pocit nasycenosti a nechuť k jídlu zase může ukazovat na rakovinu vaječníků.

„Důvodem úbytku váhy při rakovině je většinou nevolnost a nechutenství. Nejčastěji je tento příznak projevem u rakoviny plic, slinivky, tlustého střeva nebo u leukémie. Ale není to dogma. Rychlý úbytek váhy se může projevit u jakéhokoli typu rakoviny. Dalšími viníky rychlého hubnutí může být stres, deprese či jiné psychické onemocnění, onemocnění zažívacího traktu (jako třeba Crohnova choroba), hypertyreóza, alergie nebo potravinová intolerance. Vždy je lepší nechtěný a rychlý úbytek váhy konzultovat s ošetřujícím lékařem,“ radí doktorka Sobotková.

Změny ve vyprazdňovacích návycích

Alarmujícím příznakem, který byste měli nahlásit svému lékaři, je i radikální změna ve vyprazdňování střev a močového měchýře. Dlouhodobá zácpa, průjem, nadýmání, potíže s vyprazdňováním, krev ve stolici nebo změna objemu stolice mohou být symptomem rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Přítomnost krve v moči, bolest při močení nebo jakékoli potíže s močením, jako je častý nutkavý pocit na močení, noční močení nebo zadržování moči mohou souviset s rakovinou prostaty nebo močového měchýře. Tyto symptomy jsou však příznačné i pro zánět močového měchýře.

Neobvyklé krvácení

Jakékoliv nevysvětlitelné krvácení může být příznakem rakoviny, a to jak v raném, tak v pokročilejším stadiu. Ženy, které mají pravidelný cyklus nebo již prodělaly menopauzu, by mělo varovat neočekávané a nepravidelné krvácení z dělohy. Může se totiž jednat o příznak rakoviny děložního čípku.

Krev v moči může poukazovat na nádor močového měchýře nebo ledvin. Za krev ve stolici mohou často hemoroidy, ale někdy i rakovina tlustého střeva. Pozornost lékaře zaslouží i opakované vykašlávání i malého množství krve, které může být příznakem rakoviny plic.

Poruchy trávení nebo potíže s polykáním

Nadýmání a pocity plnosti si jen málokdo spojí s rizikem rakoviny, ale pokud se objevují často a bez návaznosti na jídlo, může se jednat o příznak například zhoubného onemocnění vaječníků. Nezvyklé poruchy trávení spojené s obtížným polykáním zase mohou někdy ukazovat na nádorové onemocnění žaludku, jícnu nebo hltanu.

Samotné potíže s polykáním pak mohou být známkou rakoviny plic. Neschopnost polykat je také společným znakem rakoviny zažívacího traktu, především jícnu a krku. Pokud delší dobu trpíte těmito příznaky, měli byste o nich informovat svého lékaře.

Trvalá bolest hlavy, únava, nevolnost nebo zvracení

Extrémní chronická únava, která přetrvává i po důkladném odpočinku a dostatečném počtu prospaných hodin, může naznačovat něco vážnějšího. Prakticky všechny druhy rakoviny se projevují nadměrnou únavou, ale často se vyskytuje u leukémie, nebo u rakoviny tlustého střeva, která způsobuje ztrátu krve.

Dlouhodobá a nemizící bolest hlavy může zase někdy prozrazovat rostoucí nádor na mozku. Opět platí, že pokud tyto příznaky trvají delší dobu, je čas na důkladnou lékařskou prohlídku.

Autor: pro iDNES.cz