Jdi na obsah Jdi na menu

Jóga pomáhá zeslabovat příznaky deprese, ukazují studie

 
 
 
Jóga (ilustrační foto) 
foto: Shutterstock

 

ŘÍM Některé studie z poslední doby ukázaly, že jóga může být užitečná při potlačování příznaků deprese. Zatím však nelze hovořit o tom, že by byla jedním z prostředků léčby, píše italský deník La Repubblica. Díky milionům příznivců v celém světě i díky tomu, že OSN vyhlásila 21. červen Mezinárodním dnem jógy, se zdá, že tato tisíciletá disciplína je mezinárodně uznávaná pro své příznivé účinky.

 Nechybí četné studie, podle nichž působí proti bolestem páteře, zlepšuje držení těla a pomáhá zvládat úzkost a stres. Avšak jóga se svou fyzickou a duchovní praxí má zřejmě také přímý vliv na stav mysli.

 

Některé nedávné studie zdůrazňují její potenciál jako antidepresiva. Vyplývá z nich, že jóga pomáhá zmírňovat příznaky deprese a může být považována za doplňkovou terapii k tradiční léčbě.

Jóga je jako kombinace fyzického cvičení a meditace, které jsou obě zaměřeny na psychickou a fyzickou pohodu člověka, v poslední době předmětem studií zaměřených na měření její účinnosti proti depresím.

Lindsey Hopkinsová ze San Francisco Veterans Affairs Medical Center analyzovala účinky hathajógy u 23 amerických veteránů, kteří jsou považováni za rizikovou skupinu pokud jde o psychické poruchy. Veteráni měli po dobu dvou měsíců cvičit dvakrát týdně. Na konci tohoto programu se u těch, kdo na počátku studie vykazovali nejvýraznější známky deprese, tyto příznaky snížily, a to v přímé závislosti na tom, jak cvičili: čím více cvičili, tím více se příznaky deprese snižovaly.

Při cvičení poklesly příznaky deprese

Podobných výsledků bylo dosaženo u skupiny 52 žen ve věku od pětadvaceti do pětačtyřiceti let, které trpěly stresem a poruchami příjmu potravy. Polovina z nich cvičila bikram jógu, dynamický program některých cviků z hathajógy. I v tomto případě ty ženy, které osm týdnů bikram jógu cvičily, vykazovaly méně příznaků deprese než kontrolní skupina, která necvičila.

 Tato studie se uskutečnila při Alliant International University v San Francisku. Totéž pozorovaly Maren Nyerová a Maya Nauphalová z Massachusettské všeobecné nemocnice, které testovaly účinnost bikram jógy u skupiny 29 dospělých.

Nina Vollbehrová z Centra pro integrativní psychiatrii v Nizozemsku předložila výsledky sledování osob, které měly za dvou různých podmínek cvičit jógu. Šlo o skupinu 12 osob, trpících chorobou od 11 let věku, které cvičily jógu devět týdnů. Míru deprese, stresu a úzkosti na konci tohoto období a po čtyřech měsících pak její tým srovnával s údaji získanými předtím, než tyto osoby začaly jógu cvičit. 

Vědci zjistili, že při cvičení poklesly příznaky deprese a tento jev pokračoval ještě několik měsíců poté. Vollbehrová a její kolegové pak měřili, jak jóga a relaxační techniky, praktikované doma po nácviku vedeném odborníkem, mohou pomáhat zvládat příznaky deprese u 74 dětí. Po pouhém jednom týdnu cvičení se snížily příznaky úzkosti, stresu a deprese a tento stav přetrvával i po dvou měsících.

Vědci upřesňují, že jde o předběžné studie na malých skupinách, takže nelze vyvozovat věrohodné závěry. Proto nelze tutu tisíciletou indickou praxi považovat za opravdový lék pro 300 milionů osob, které ve světě trpí depresemi. „Zatím můžeme pouze doporučovat jógu jako doplňkovou terapii, která je zřejmě účinnější spolu se standardní léčbou,“ zdůraznila Lindsey Hopkinsová.

Autor: ČTK