Jdi na obsah Jdi na menu

Držte si mobil od těla. Jak ovlivňuje záření z telefonů naše zdraví?

 

Smartphone Oukitel U18 s designem inspirovaným iPhonem X | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Smartphone Oukitel U18 s designem inspirovaným iPhonem X
foto: Luděk Vokáč, Lidovky.cz

 

Mobilní telefon vlastní skoro každý a přitom se stále ještě nedá s určitostí říct, jak ovlivňuje naše zdraví. Objevují se obavy, že stojí za mužskou neplodností nebo rakovinou. Kupovat si chytré oblečení nebo samolepky, které mají elektromagnetické záření odstínit, je ale spíš vyhazování peněz. Řešením je prevence: držet si telefon co nejdál od těla.

Mobilní telefony jsou nepostradatelným společníkem dvou třetin lidí po celém světě. Podle dat Světové zdravotnické organizace mobilní operátoři evidují na 6,9 miliard uzavřených smluv a odhaduje se, že do roku 2020 budou mobil používat již tři čtvrtiny světové populace. Otázka, jaký vliv (a zda vůbec nějaký) má toto zařízení na člověka a jeho zdraví, je proto klíčová.

Do kapsy ne

Čas od času se objevuje varování, že používání mobilů zvyšuje riziko vzniku rakoviny nebo způsobuje mužskou neplodnost. Kvalita spermií mužů v západních zemích se v posledních letech skutečně rychle snižuje a stojí za neúspěchem početí ve více než třetině případů. Nejedna potomků chtivá žena nesouhlasně kroutí hlavou, když vidí svého druha, jak si strká mobil do přední kapsy kalhot. 

Podle některých světových studií elektromagnetické záření, které mobilní telefony emitují, snižuje pohyblivost a životnost spermií. Vědci z britské univerzity v Exeteru kupříkladu elektromagnetickému záření vystavili na tisíc pět set vzorků semene z reprodukčních klinik a zaznamenali u nich pokles pohyblivosti o osm procent. Badatelé z Izraelského technologického institutu v Haifě zas testovali stovku mužů, kteří navštěvovali kliniku asistované reprodukce. Z výzkumu vyplynulo, že pouhá hodina denně, během níž se telefon vyskytuje v přední kapse kalhot, tedy v blízkosti mužských genitálií, způsobuje nadměrné ohřívání spermií a tím jejich postupný úbytek.

Zmíněné studie ale mají podle odborníků mezery. Předmětem testu se stali návštěvníci center asistované reprodukce, u nichž kvalita spermií mohla být problematická už dříve. Výsledky tudíž nemusí být platné pro většinovou populaci. Pokles spermií navíc trápí zejména muže ze západního světa, zatímco v Africe, Asii nebo Jižní Americe nikoli, a někteří vědci se domnívají, že spíše než mobilní telefony s tím má co do činění například výskyt toxinů v prostředí, životní styl, obezita či mnohé další faktory, které plodnost ovlivňují. Už jen možná hrozba se však stala příležitostí pro výrobce, kteří okamžitě přišli s nabídkou zařízení či textilu, které údajně dokážou elektromagnetické záření blokovat. Jejich pozitivní efekt je ale diskutabilní. 

Hodně se už v minulosti mluvilo o „zázračných“ interiérových závěsech či samolepkách, které - pokud je nalepíte na mobil - záření odruší. Americká obchodní komise už několikrát v minulosti upozornila, že nálepky jsou k ničemu. Aby totiž eliminovaly veškeré záření, musely by být nalepené přes celý telefon. Jenže to by zas rušily mobilní signál.

Nově se na trhu objevuje oblečení určené zejména pro pány, kteří jsou zvyklí nosit mobil v kapse u kalhot. Naposledy byly představeny džíny Innovator od rakousko-švýcarské obchodní oděvní společnosti. Mají speciální skrytou kapsu určenou k nošení mobilu, která je umístěna níže na stehně a její spodní strana, tedy ta přiléhající k tělu, je opatřena speciální tkaninou, která má záření odrušit. Jaký o ně bude zájem, je ale otázkou. Obdobné výroby už několikrát v minulosti skončily v propadlišti dějin.

Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir například testovala protiradiační boxerky a zjistila, že jsou vůči záření propustné, a to i když se látka několikrát přeloží. Podobně dopadla ochranná bandáž pro těhotné ženy za téměř 100 euro. U další zázračné látky testy odhalily, že z 97% byla složena z bavlny a ze 3% z elastanu. Po unikátním složení nebylo ani stopy.

Ať už se jedná o pouhý marketingový tah nebo skutečnou ochranu, na otázku, zda je opravdu nutné se před mobilními telefony mít na pozoru, dosud neexistuje jednoznačná odpověď. Odborníci se shodují, že pro vyvození finálních závěrů je potřeba více studií o větším počtu zkoumaných vzorků. 

Floridská endokrinoložka Sinem Karipcinová zaměřující se na reprodukci svým klientům na základě dosavadních poznatků například radí, aby ,,nepanikařili, ale byli obezřetní“ a své telefony raději nosili jinde než v přední kapse kalhot. I kdyby elektromagnetické záření mobilních telefonů nemělo na mužskou plodnost vliv, je prokázáno, že spermiím nesvědčí vysoké teploty. Zejména mužům, kteří se s určitými reprodukčními problémy již potýkají, se proto doporučuje, aby nepracovali s notebookem položeným na klíně, nadměrně si nevyhřívali sedačky v autech nebo nenosili příliš těsné spodní prádlo.

Čekání na odpověď

Jednoznačné závěry nenabízí ani Světová zdravotnická organizace. Prozatím říká, že žádné závažné dopady na zdraví člověka v důsledku užívání mobilních telefonů prokázané nebyly. Elektromagnetické záření ale v současnosti spadá do kategorie B2 takzvaných ,,možných karcinogenů“ podobně jako výfukové plyny, olovo nebo chloroform a zůstává předmětem zkoumání.

Zatím největší dosavadní studii nazvanou INTERPHONE, která se zaměřila na vztah mezi mobilními telefony a rizikem vzniku rakoviny hlavy a krku, provedla Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC). Podílelo se na ní třináct zemí, padesát světových vědců a přišla na čtyřiadvacet milionů amerických dolarů, v přepočtu půl miliardy korun.