Jdi na obsah Jdi na menu

Nejslavnější a nejstarší německá univerzita láká řadu Čechů

 

Město Heidelberg, jež se za druhé světové války vyhnulo bombardování, a jeho univerzita, nejstarší v Německu, jsou pojmem pro excelentní vědu. Zdejší vědci spolupracují i s řadou českých odborníků.

 
Univerzita (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Univerzita (ilustrační foto) 

 

Je to malebné německé město. Za druhé světové války se vyhnulo bombardování, takže jej stále zdobí řada původních památek – včetně monumentálního hradu na kopci, k němuž jezdí i lanovka, dosti podobná té pražské na vrch Petřín.

Heidelberg s Prahou však pojí i dějiny. Obě města patřila ve středověku k prvním, jež se dočkala vlastní univerzity. Zatímco Univerzita Karlova byla císařem zřízena roku 1348, Universität Heidelberg vznikla pár dekád nato. „Budoucnost od roku 1386“ – tak zní motto elitní německé školy, které odkazuje na řadu objevů, jež se nad řekou Neckar rodí. Do dějin univerzity s tuctem fakult se zapsalo i jedenáct vyučujících nobelistů-profesorů (tím nejnovějším – z roku 2014 – je chemik Stefan Hell).

Partnerství v alianci 4EU

„Získali jsme 51 grantů Evropské výzkumné rady (ERC), z nichž 25 momentálně řešíme,“ sdělila LN heidelberská prorektorka Beatrix Busseová. Zisk těchto grantů je jednoznačnou známkou špičkového výzkumu, přičemž za dekádu existence ERC jich do celého Česka přišly jen tři desítky.

 

Spolupráce se netýká toliko přírodních věd. Kupříkladu Právnická fakulta UK si s heidelberskou „sestřenkou“ (shodně patří ke čtveřici zakladatelských fakult obou univerzit) řadu let vyměňuje studenty i pedagogy a řeší společné výzkumné záměry.

 

Češi se chtějí zlepšovat. I proto vznikla iniciativa 4EU, jejíž součástí jsou vedle Univerzity Karlovy a Heidelbergu vysoká učení ve Varšavě a v Paříži – konkrétně jde o loni sjednocenou Sorbonnu. Praha hodlá vztahy s nejslavnější německou univerzitou posilovat. „Spolupráce s Heidelbergem se dynamicky rozvíjí v rámci 4EU. Vědci začínají již pracovat na konkrétních projektech, a to nejvíce v oblasti zdraví, umělé inteligence a matematiky,“ říká koordinátorka Adéla Jiroudková. Plánují se i společné „letní školy“ nebo některé studijní programy.

A spolupráce se netýká toliko přírodních věd. Kupříkladu Právnická fakulta UK si s heidelberskou „sestřenkou“ (shodně patří ke čtveřici zakladatelských fakult obou univerzit) řadu let vyměňuje studenty i pedagogy a řeší společné výzkumné záměry. To se týká i Max-Planckova ústavu pro srovnávací a mezinárodní právo, který sídlí v témže městě.

S Němci spolupracují i další školy: třeba farmakologové z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně anebo germanisté z olomoucké Univerzity Palackého, kde měl semináře o teorii překladu a tlumočení profesor Vahram Atajam z Heidelbergu.

Zajímaví i pro Akademii věd

Německá univerzita si v minulých letech vytyčila několik prioritních oblastí pro svůj výzkum, mezi něž náleží vědění o životě, materiálové vědy či kulturní dynamika. Vzdělávání se nese v duchu research-based teaching, tedy výzkumně orientované výuky, což se prý týká všech více než 150 studijních programů na škole. Pozoruhodný je pak fakt, že univerzita nemá pedagogickou fakultu.

 

Pro kvalitu svého postgraduálního vzdělávání a základního výzkumu je Universität Heidelberg přirozeným partnerem pro ústavy Akademie věd ČR.

 

Silný výzkum se promítá do postavení Heidelbergu ve světových žebříčcích: dle magazínu Times Higher Education i Šanghajského rankingu (ARWU) náleží škole 47. světová příčka. V Evropě patří dle obou hodnocení do nejlepší kontinentální patnáctky.

Pro kvalitu svého postgraduálního vzdělávání a základního výzkumu je Universität Heidelberg přirozeným partnerem pro ústavy Akademie věd ČR. Letité vazby mají biochemici z pražských Dejvic (ÚOCHB), dále vědci z Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV či z Ústavu molekulární genetiky AV (společné unijní projekty Pavla Hozáka, Radislava Sedláčka či Petra Bartůňka).

Megacentrum proti rakovině

Kromě renomované univerzity ve 150tisícovém městě sídlí taktéž Deutsches Krebsforschungszentrum (DKFZ), v němž působí 3073 vědců s cílem porážet v lidských tělech zhoubné bujení. Roční rozpočet činí 219 milionů eur čili 5,6 miliardy korun!

 

Kromě renomované univerzity ve 150tisícovém městě sídlí taktéž Deutsches Krebsforschungszentrum, v němž působí 3073 vědců s cílem porážet v lidských tělech zhoubné bujení.

 

„Většina našich doktorských a postdoktorských studentů přichází z ciziny,“ řekl LN Phillip Gebhardt, jenž má v centru na starost mezinárodní „postdoky“. O kvalitě vědy svědčí opět počet získaných elitních ERC grantů (31).

I DKFZ, které spolupracuje s firmami typu Roche či Bayer, má v Česku partnery. Na výzkumu rakoviny slinivky břišní anebo kolorektálního karcinomu se podíleli vědci z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd ČR.

Nejstarší univerzitní město Německa

  • Univerzita Heidelberg byla založena Ruprechtem I. Falckým v roce 1386 jako třetí ve Svaté říši římské (po Praze 1348 a Vídni 1365)

  • Dnes má dvanáct fakult, pyšní se jedenácti profesory-nobelisty

  • Studuje zde 29 800 studentů (z toho 18 procent zahraničních), na škole působí 13 700 pracovníků

  • Univerzita získala 51 prestižních ERC grantů, což je více než všechny instituce v ČR dohromady (asi tři desítky)

  • Dalších 31 ERC grantů putovalo na tamní elitní Německé centrum pro výzkum rakoviny (DKFZ)

  • To sídlí i v areálu fakultní nemocnice a spadá pod síť infrastruktur Helmholtz Gemeinschaft

Autor: Martin Rychlík