Jdi na obsah Jdi na menu

Církev v Itálii prodala muslimům pozemek vedle kostela, aby si tam postavili mešitu.

Lidé si zoufají, ale papež i kardinál jsou z projektu nadšeni

 

V italském Sesto Fiorentino se staví mešita. A to na území, které vlastnila florentská diecéze, která ho prodala místní islámské komunitě. Budova bude pravděpodobně postavena nedaleko od místa, kde se nyní nachází kostel Madonna del Piano. Největší pobouření veřejnosti vyvolal fakt, že toto území prodávala katolická církev.

Církev v Itálii prodala muslimům pozemek vedle kostela, aby si tam postavili mešitu. Lidé si zoufají, ale papež i kardinál jsou z projektu nadšeni
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: papež František

 

Zpráva, která ukazuje, že diecéze v určitém smyslu stále více opouštějí své poslání sdružování a ochrany křesťanské komunity, ponechávají ve skutečnosti volné pole na pronikání islámu, který stále více dobývá území v celé Evropě.

Mešita bude postavena na pozemku prodávaném místní kurií v rámci operace, která zahrnuje také úpravy prostor florentské univerzity. Ta se místo toho vzdá prostoru potřebného k vybudování katolického centra, které bude hned vedle svatostánku muslimů.

Areál, na kterém budou postaveny dvě nové budovy, přiléhá k univerzitnímu vědeckému centru v Sesto. Předsednictvo správní rady na univerzitě bude 21. prosince formálně ratifikovat pakt, ale detaily jsou již jasné. Celá operace vychází na cca 260 tisíc eur. Pak bude záležet na kurii a na muslimech, aby našli finanční prostředky na obě budovy.

Muslimové však stále nejsou spokojeni. Imám Izzedin Elzir se v úterý 19. 12. vyjádřil, že poté, co dosáhl cíle a bude se stavět mešita v Sesto Fiorentino, se bude ze všech sil snažit, aby našel další místo na výstavbu mešity také přímo ve Florencii. Podle imáma je další mešita ve Florencii nezbytná, protože v této oblasti žije 30 tisíc věřících muslimů.

Mezitím má v pátek 22. prosince proběhnout oficiální prezentace projektu mešity v Sesto Fiorentino.

Muslimský svatostánek má podporu i mezi křesťanskými duchovními. Kardinál Giuseppe Betori několikrát přímo mluvil o potřebě vybudovat mešitu pro věrné muslimy. „Každý má právo na místo vhodné pro vykonávání svého vyznání.“ A mešita na náměstí Piazza dei Ciompi „nerespektuje důstojnost náboženství“, řekl v březnu v Palazzo Vecchio u příležitosti předání písemné zprávy starostovi (Dario Nardella), která byla napsaná papežem Františkem ke Dni míru.

Kardinál Betori s imámem Elzirem

V italských médiích se již před touto skandální zprávou o prodeji církevního pozemku muslimům psalo. Papež František kromě toho velmi intenzivně bojuje ve prospěch tzv. Ius Soli, neboli práva dětí migrantů získat občanství země, kde se narodí, a být tedy chráněn jako její občan. Kromě toho se papež trvale přimlouvá za podporu imigrace a imigrantů.

Již v srpnu papež (v Itálii zklamanými věřícími čím dál častěji nazývaný svým civilním jménem Bergoglio) v několika mediálních vystoupeních vyzýval, aby děti imigrantů získávaly národnost a z ní vyplývající práva a nároky tam, kde se narodí. V listopadu pak na kritiku reagoval podrážděně: „Imigranti a politici, kteří podněcují strach, vysévají rasistické násilí,“ řekl listu Libero.

Bergoglio také citoval s předstihem část své zprávy, kterou bude prezentovat 14. ledna, což je „Světový den uprchlíků“. Ve zprávě vyzývá všechny, aby „přijímali, chránili, propagovali a integrovali migranty a uprchlíky“, a k právu „Ius Soli“ máme přistupovat „s respektem k univerzálnímu právu na státní příslušnost, tato musí být uznána a vhodně certifikována všem dětem v momentě narození“.

Deník Italia Oggi přitom upozornil, že samotný papežský stát tato pravidla rozhodně nedodržuje. Vatikán je ve skutečnosti přísně střeženým územím. Sem se nikdo nedostane – to je zákon Vatikánu. Platný zákon této země toto výslovně stanoví. Tamní Zákon CXXXI (131) o občanství, bydlišti a přístupu, vyhlášený dne 22. února 2011 Benediktem XVI. 1 na ‚nabytí občanství‘ stanoví, že občany státu Vatikán jsou: kardinálové bydlící ve Vatikánu v Římě, diplomaté Svatého stolce; ti, kteří mají bydliště ve Vatikánu, protože jsou zde drženi kvůli své funkci nebo službě. Takže ani dnes, když je Itálie zaplavena imigranty, zde žádní ilegálové nejsou.

Papež František: Pozor na Satana, protože je inteligentnější než my

Minulou středu pak papež František velmi překvapil v televizním rozhovoru. Svým útokům na odpůrce imigrace dal novou formu, když varoval věřící před nebezpečím Satana. Papež František konstatoval, že si musíme dávat pozor na Satana, protože je inteligentnější než my.

Papež František varuje televizní diváky před Satanem

„Satan je zlo, nikoli mlžný opar nad Milánem. Není nějakou rozprášenou věcí, nýbrž osobou. V této věci chci říci jedno: se Satanem nelze vést dialog. Začneš-li rozmlouvat se Satanem, jsi ztracen. Je inteligentnější než my, převrátí tě, zamotá ti hlavu a jsi ztracen. Je třeba mu říci, ať odejde,“ doporučil věřícím.

autor: jav