Jedním z těch, kteří podali na Merkelovou trestní oznámení, je také právník Alexander Heumann, člen euroskeptické národně konzervativní strany Alternativa pro Německo (AfD).

Na svém blogu v příspěvku s názvem Poslední dny Spolkové republiky Německo sepsal důvody, které ho vedly k podání trestního oznámení. Merkelová je podle něj zodpovědná za to, že ohrožuje Německo, a uprchlická krize může podle něj ohrozit ústavní zřízení Německa. „Masový příliv běženců z kulturně odlišného prostředí může podkopat či zcela zrušit ústavnost země,“ napsal.

Tvrdí, že Merkelová svým jednáním ohrožuje životní podmínky Němců, což může „vést k jejich částečné či fyzické likvidaci“.

Malá šance na úspěch

„Všechna trestní oznámení se pečlivě prověří tak, jak nařizuje zákon,“ uvedla mluvčí nejvyššího státního zastupitelství Frauke Köhlerová. Podle právních odborníků je ale jen velmi malá pravděpodobnost, že by prokuratura začala Merkelovou skutečně vyšetřovat.

Profesor práva na pasovské univerzitě Holm Putzke uvedl, že podle německých zákonů lze za vlastizradu označit takové jednání, kdy se pachatelé snaží násilím nebo výhrůžkami docílit změny ústavního uspořádání. Ničeho takového se Merkelová podle něj nedopustila. „Navíc se zatím neprokázalo, že by dosavadní přistěhovalecká vlna nějakým způsobem ovlivnila stav Německa,“ uvedl expert.

Do Německa letos podle neoficiálních údajů přišlo asi 800 tisíc žadatelů o azyl. Očekává se, že za celý rok do země dorazí až 1,5 miliónu běženců.