Pardubická firma Era se bude podílet na stavbě největšího letiště na světě. Letiště v pekingské čtvrti Ta-sing by mělo být otevřeno v roce 2019 při příležitosti 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky a každý rok by mělo odbavit 130 milionů lidí.

Společnost Era dodá letišti systém pro řízení letového provozu a sledování objektů ve vzduchu. Firma už je na čínském trhu poměrně známá. Před deseti lety spolupracovala s jiným pekingským letištěm, které potřebovalo zlepšit svou bezpečnost před olympijskými hrami, které se v čínské metropoli konaly v roce 2008. Systém pak Era dodala ještě dalším třem čínským letištím.

"Je to pro nás obrovský úspěch, protože jsme se svým řešením nezklamali a po deseti letech obhájili svůj post dodavatele velmi spolehlivé technologie," říká generální ředitel společnosti Viktor Sotona. Cenu zakázky nechtěli zástupci pardubické společnosti komentovat, protože podléhá obchodnímu tajemství.

Pekingské letiště Ta-sing vyroste na ploše 55 kilometrů čtverečních, což je zhruba rozloha Bermudských ostrovů. Kapacitou 130 milionů cestujících překoná součet dvou hlavních transitních letišť světa – londýnského Heathrow a JFK v New Yorku.

Systémy společnosti Era, která je součástí skupiny Omnipol, využívají organizace v 61 zemích na pěti kontinentech. Era zaměstnává asi 400 lidí, 99 procent zákazníků tvoří zahraniční klientela.

Letos podnik otevřel své vývojové centrum, do něhož investoval 250 milionů korun. Společnost loni poprvé ve své historii vykázala obrat přes jednu miliardu korun. Zisk Ery se od roku 2014 téměř ztrojnásobil na 297 milionů korun v loňském roce.

Pardubická Era, která vznikla v roce 1994 jako jedna z následnických společností po rozpadlém státním podniku Tesla Pardubice, se v září stala vítězem krajského kola soutěže Firma roku, kterou pořádají Hospodářské noviny. Zúčastní se tak celorepublikového finále soutěže, jehož vítěz bude znám na začátku prosince.