Jdi na obsah Jdi na menu

Babiš: Řecko by už mělo konečně zbankrotovat

12. 7. 2015
Řecko by podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) mělo konečně zbankrotovat, aby se vyčistil prostor. Ministr financí to řekl na pravidelné výroční konferenci ekonomických diplomatů. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s Babišovým názorem nesouhlasí. Krach Řecka, které v posledních letech čelí vážným ekonomickým problémům, by podle něj poškodil EU a nepřímo i českou ekonomiku. Zhoršil by také uprchlickou krizi, míní
 

 Andrej Babiš

 

„Nevím, jestli víte, že Řecko za posledních dvě stě let zbankrotovalo čtyřikrát, a já si myslím, že už konečně by mělo zbankrotovat popáté, aby se vyčistil prostor,“ řekl Babiš. Ve svém projevu se o Řecku zmínil jen zběžně. „Určitě, protože je jasné, že ty dluhy nemůže nikdy zaplatit,“ odpověděl později na otázku novinářů, zda by Řecko mělo zbankrotovat co nejdříve. Jde podle něj o problém, před nímž politici utíkají.

Sobotka to vidí jinak. „Bankrot Řecka by poškodil celou EU a zhoršil uprchlickou krizi,“ je přesvědčen ministerský předseda. „Krach Řecka by nepřímo poškodil i českou ekonomiku. A pokud se potvrdí dnešní ranní signály, že řecká vláda je ochotna přijmout potřebné reformy, musíme udělat maximum pro to, abychom eurozónu posílili. A Řekové musí provést nutné reformy,“ uvedl Sobotka.

„Země EU by si měly pomáhat, ne se tlačit do kouta siláckými prohlášeními,“ poznamenal také. Funkční Řecko podle něj Evropa potřebuje i v souvislosti s migrační vlnou. Pokud zbankrotuje, zhorší to i celou uprchlickou krizi, míní. .

Hlavní ekonom Ery Jan Bureš upozornil, že na adresu Řecka padla v posledních dnech řada ostřejších výroků. „Nemyslím si, že by tato slova měla způsobit na evropské půdě velký rozruch,“ uvedl v reakci na vyjádření ministra Babiše. Po bankrotu volají podle Bureše v tuto chvíli spíše samotní Řekové a pozice věřitelů je spíše opatrná. „Německo chce nejprve vidět dohodu nad seznamem řeckých reforem a pak je ochotné otevřít debatu nad restrukturalizací dluhu,“ dodal.

Řecký premiér Alexis Tsipras v neděli předložil nový návrh, kterým chtějí Atény dosáhnout dohody o řešení řecké dluhové krize. Podle Martina Selmayra, šéfa kabinetu předsedy Evropské komise Jeana-Claudea Junckera, je „dobrým základem pro pokrok“ při dnešních jednáních zástupců eurozóny

Dohodnou se Atény s věřiteli?

Atény se snaží domluvit s mezinárodními věřiteli na podmínkách, za kterých by dostaly zbývající peníze z dohodnutého úvěru. Jednání váznou mimo jiné na neochotě Řeků uskutečnit reformu penzijního systému požadovanou věřiteli.

Podle zdrojů německého nedělníku Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) Atény budou nejspíš muset krátit v červenci platy státních zaměstnanců a důchody i v případě, že se do té doby s věřiteli dohodnou. O dalším osudu země může definitivně rozhodnout už dnešní mimořádný summit politických špiček eurozóny.

Česká diplomacie by měla udělat revizi velvyslanectví

Babiš se také vyjádřil k problematice českých velvyslanectví. Ministerstvo zahraničí by podle něj mělo udělat celkovou revizi svých velvyslanectví a obchodních zastoupení, aby přesně vědělo, která potřebuje a která nikoliv. Mělo by také připravit audit svých nemovitostí.

Babiš má za to, že u nemovitostí někdy panuje přesvědčení, že znamenají jen peníze, ale zapomíná se na to, že nezřídka jsou na ně vysoké náklady. Zmínil třeba areál zámku Štiřín, který podle něj ministerstvo zahraničí určitě nepotřebuje. Vyjádřil také přesvědčení, že u různých zastoupení Česka v zahraničí, ať už jde o česká centra, střediska CzechInvest, CzechTrade nebo CzechTourism by se dala více využít součinnost.

čtk

 

Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/politika/babis-recko-by-uz-melo-konecne-zbankrotovat-1201997#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink