Jdi na obsah Jdi na menu

Prezidentská volba rozpůlila vesnice

 
 
Praha - Že by mohlo mít Česko dva prezidenty? Při pohledu na výsledky prvního kola v některých obcích to tak vypadá. Třeba ve Vysoké Peci na Chomutovsku a v Mysločovicích na Zlínsku tento unikátní výsledek - stejný počet hlasů pro Miloše Zemana i Karla Schwarzenberga - rozdělil dlouholeté přátele i manžele.

Důsledkem prezidenstké kampaně je mimo jiné rozdělení společnosti na dva tábory. Ve dvou obcích se to povedlo takřka dokonale už při prvním kole prezidentské volby - 133 hlasů pro Miloše Zemana, 133 pro Karla Schwarzenberga spočítali ve Vysoké Peci na Chomutovsku. Taky v Mysločovicích na Zlínsku přineslo první kolo prezidentských voleb unikátní výsledek. Oba nejsilnější kandidáti dostali shodně 66 hlasů, tedy 19 procent. "Počítali jsme to asi hodinu a bylo to pro nás překvapení," uvedla předsedkyně volební komise Jana Vorlíčková. 

Do druhého kola zbývá už jen pár hodin, jedna strana pak bude muset uznat prohru. Mezi lidmi jsou ale stále ještě nerozhodnutí voliči. Řada z nich hlasovala v prvním kole pro jiného kandidáta. Ti dostali od voličů v součtu 52 procent hlasů. Finálové kolo tak rozhodnou lidé, jejichž favorité v prvním kole vypadli.

Co se zbývajícím časem?

Jak se zbývajícím časem naloží dva nejsledovanější muži v Česku? "Žádné velké překvapení nechystám, mám před sebou ještě tři diskuse, a pak ať se děje vůle boží," řekl Karel Schwarzenberg.

"Karel Schwarzenberg má trošku lepší přístup k těm voličům, kteří jsou na sociálních sítích, a má lepší tu reálnou kampaň mezi lidmi. Miloš Zeman se naopak lidi snaží dostat na svou stranu tím, že volbu interpretuje jako volbu mezi pravicí a levicí proti vládě, má tam ten nacionalistický apel," popsal sociolog Daniel Prokop.

Poslední hodiny před volbami znamenají finále taky pro mediální debaty. Zatímco dnes Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg diskutovali v divadle Minor před mikrofony Českého rozhlasu, zítra se objeví v duelu před kamerami České televize. Přímý přenos začíná ve 20 hodin na ČT1 a ČT24.

Autor: ČT24