Rodina Jiřího Dudka si před více než rokem otevřela kamennou trafiku. Narazili však při tom na problém, že pokladní systémy, které byly k dispozici, jemu ani matce nevyhovovaly. A tak se rozhodli rozjet vlastní projekt, z části okopírovaný v USA. Vycítili, že s příchodem elektronické evidence tržeb by po jednoduchých webových službách, jako je jejich Shopkeeper.cz, mohla být poptávka.

"Nemohli jsme s matkou najít takový systém, který by vyhovoval naším cenovým požadavkům, systému evidence v obchodě a celkově provozu, který je velice živý a je potřeba v něm rychle reagovat i na změnu cen. Asi rok jsme bojovali s tehdejším pokladním systémem," tvrdí Dudek, který dosud sbíral zkušenosti hlavně v reklamě a nyní rozjíždí svůj pokladní start-up. Pomáhá mu s tím kolega Michael Sochůrek.

Nejsou přitom jediní, kteří spoléhají na to, že s příchodem elektronické evidence tržeb, která by v restauracích a obchodech měla odstartovat během podzimu, se otevřou nové byznysové příležitosti. Na restauratéry cílí společnost Storyous, do níž už investoval internetový fond Rockaway. Živnostníkům speciální balíčky pokladních systémů s připojením k webu chtějí nabízet i operátoři jako O2 či Vodafone.

Na rozdíl od Storyous je Shopkeeper zaměřený výhradně na trafiky, postupně by se chtěl dostat ale třeba i mezi trhovce. Nejde o aplikaci, vstupuje se do něj přes webové rozhraní. Firma už navázala spolupráci s tabákovým velkoobchodem GECO či distributory tisku Mediaprint & Kapa a První novinovou společností.

"Shopkeeper je v současné době přístupný přes internetový prohlížeč, do budoucna však plánujeme vyvinout i aplikaci pro platformy iOS či Android," řekl technický ředitel Michael Sochůrek. Spolu s Dudkem do vývoje systému investovali asi milion a půl. Uživatele vyjde měsíční poplatek zhruba na 400 korun.

Elektronická evidence tržeb, jeden z hlavních nástrojů Andreje Babiše v boji s daňovými úniky, už prošel sněmovnou, ještě jej čeká schválení v Senátu a podpis prezidenta. Rozběhnout by se měla na podzim či zkraje zimy. Bude fungovat tak, že než dostane zákazník účtenku, doklad se digitálně orazítkuje na serverech finanční správy. Programy jako Shopkeeper slibují, že budou na daňovou správu přímo napojené.