Podle Phillipse lidé pocházející z určitých britských komunit nezmění své postoje „jen proto, že jim bez ustání říkáme, že mají být jako my”.

Muslimové: Jsme dost civilizovaní

Britská Muslimská rada trvá na tom, že muslimská víra je slučitelná s životem v zemi, řekl The Times její mluvčí v reakci na Phillipsova slova. Zároveň ale označil volání po tom, aby se muslimové nějak měnili, za diskriminační.

„Tím se vlastně říká, že muslimové nejsou rovnocenní, že nejsou dostatečně civilizovaní, aby mohli být součástí britské společnosti, což ale zcela jistě jsou,” uvedl mluvčí.

Britský premiér David Cameron podle serveru Daily Mail řekl, že právě selhání při integraci umožnilo extremistům šířit své ideje a naverbovat zhruba sedm stovek muslimů do Sýrie k Islámskému státu. Podle protiteroristického oddělení policie se asi polovina z nich vrátila a mohla by představovat riziko.

Muslimové jsou součástí britské společnosti už 300 let, přicházet začali jako námořníci najatí Východoindickou společností. V současnosti jich je v 64miliónové zemi zhruba 2,7 miliónu.