Jdi na obsah Jdi na menu

Jak ve jménu diverzity a pokroku ponížit britské profesory

 

Britští profesoři jsou oběťmi předsudků, že pokud jste starší bílý muž, pak možná jen nevědomě, ale určitě nemáte rád ženy nebílé pleti. A možná jste i nacista. Státem dotovaný projekt Rovnost, diverzita, inkluze je moderní aplikaci perverzní metody komunistických prokurátorů z padesátých let: Podezřelý je ten, kdo není podezřelý.

 

Pravda uvnitř čtverce. Film stojí na zápletce čtverce velikosti 4×4 metry,... 
foto: FOTO FILM EUROPE

 

Pokrokáři naší doby neustále vymýšlejí a posléze pomocí státní moci bohužel i uskutečňují nápady, které nenajdete ani v románech britského spisovatele George Orwella, ani u ostatních autorů utopistických či apokalyptických hororů. Nejnovější projekt progresivní převýchovy lidí vznikl ve Velké Británii.

Státem financovaná iniciativa s cílem naučit lidi politické korektnosti je dalším vrcholem, který liberálové ve jménu lásky a tolerance zdolali. Oběťmi se tentokrát stali univerzitní profesoři pokročilejšího věku a bílé pleti, kteří podle britských státních institucí mají v sobě nevědomé předsudky k etnickým menšinám.

Bílý muž s klikou

Britský konzervativní deník The Daily Telegraph nedávno informoval o projektu z Birminghamu, kde na tamní univerzitě staří a bílí profesoři budou mít podle nového vládního plánu k ruce mentorky, které mají za úkol upozorňovat na předsudky a nevědomou zaujatost akademiků. Všechny takto delegované posty obsadí mladé kolegyně z etnických menšin. Mají pečlivě hlídat a upozorňovat profesory, kteří se socializovali v dřívější době, na měnící se kulturní prostředí a na diverzitu.

 

Profesor Jon Rowe, který dohlíží na vedení projektu na Birminghamské univerzitě, je také bílý muž, ale má kliku, že je mu jen kolem 50 let, takže mentorku nebílé pleti jistě nevyfasuje. A doufá, že program pomůže dotčeným profesorům překonat jejich vlastní, často nevědomé, předsudky.

 

„Z toho, co je zatím jasné o nevědomé zaujatosti, jasně vyplývá, že jí podléháme všichni, ale čím více se o ní naučíte a jste si jí vědomi, tím lépe se s ní dokážete vyrovnat,“ pochlubil se redaktorovi zmíněného deníku profesorJon Rowe, který dohlíží na vedení projektu na Birminghamské univerzitě. Když ho vygooglíte, zjistíte, že Rowe je také bílý muž, ale má kliku, že je mu jen kolem 50 let, takže mentorku nebílé pleti jistě nevyfasuje. Rowe doufá, že program pomůže dotčeným profesorům překonat jejich vlastní, často nevědomé, předsudky.

Nejdůležitější je, aby čím dál častěji byli konfrontováni se svými chybami, což jim prý pomůže rychleji se zbavit svých mylných prekoncepcí. Rowe dodal, že už se nemůže dočkat takových konfrontací, a prý očekává, že se profesoři budou cítit značně nepohodlně. Doufá, že proces odhalí příčiny, proč ženy a etnické minority nejsou dostatečně zastoupeny ve špičce akademického prostředí. Výzkum se podle něho věnuje otázkám, zda existuje zaujatost, pokud je známý gender akademiků, nebo zda jsou ženy více povzbuzovány ke studiu specifických oborů.

Pevné nervy

Projekt Rovnost, diverzita, inkluze dostává státní dotaci ve výši 5,5 milionu liber (zhruba 160 milionů korun). To, co přesně budou dělat mladé mentorky nebílé pleti se starými profesory, zatím nevíme. I když hrozí, že neustálá přítomnost pěkné a mladé politručky, dozorkyně či komisařky časem vygeneruje v mozku vetchých kmetů bujné a politicky velmi nekorektní myšlenky, tudíž jim nakonec nemusí vadit ani přísný ideologický dohled.

 

Přejme chudákům britským profesorům, kteří budou do tohoto programu zařazeni, pevné nervy. A jejich čeští kolegové by se měli intenzivně modlit, aby se nová pokroková hvězda české vlády Jana Maláčová do britského projektu Rovnost, diverzita, inkluze zamilovala co nejpozději.

 

Ale nechme humor stranou. Tento program totiž není vůbec vtipný, protože profesoři jsou ve jménu diverzity a pokroku ponižováni kvůli barvě pleti, věku a pohlaví. Jsou oběťmi předsudků, že když jste starší bílý muž, pak možná jen nevědomě, ale určitě nemáte rád ženy nebílé pleti. A možná že jste i nacista. Jde o moderní aplikaci perverzní metody obávaných komunistických prokurátorů z padesátých let: Podezřelý je ten, kdo není podezřelý. Předsudky má ten, kdo vypadá, že nemá žádné předsudky.

Přejme chudákům britským profesorům, kteří budou do tohoto programu zařazeni, pevné nervy. A jejich čeští kolegové by se měli intenzivně modlit, aby se nová pokroková hvězda české vlády Jana Maláčová do britského projektu Rovnost, diverzita, inkluze zamilovala co nejpozději.