Jdi na obsah Jdi na menu

Nejvyšší obsazenost hotelů? Praha je pátá v Evropě. Stoupající poptávka bude pokračovat

 

Hotel Mandarin Oriental Prague. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Hotel Mandarin Oriental Prague. 

 

Téměř obsazeno, a to z více než osmdesáti procent, měly v loňském roce pražské hotely. Dle analýzy poradenské společnosti Cushman & Wakefield patří Praze v ukazateli obsazenost hotelů za rok 2017 pátá příčka v Evropě. Hlavní město České republiky předstihl Edinburgh, Dublin, Londýn a Amsterdam. Praha je zároveň desátým největším hotelovým trhem Evropy s více než 35 tisíci pokoji.

Aktuální trend v ubytování navíc naznačuje, že zájem o ubytování v tuzemské metropoli bude i letos velký.

Ze středoevropských hlavních měst se mezi dvacítku nejúspěšnějších v Evropě dle obsazenosti hotelů nedostala pouze Bratislava. „Očekáváme, že trend stoupající poptávky (ve střední Evropě – pozn. red.) bude pokračovat, byť v některých městech se růst pravděpodobně zmírní s tím, jak budou zdražovat ubytovací kapacity,“ říká Bořivoj Vokřínek, vedoucí průzkumu v oddělení hotelových nemovitostí ve společnosti Cushman & Wakefield. Atraktivita regionu souvisí s jeho rostoucí oblíbeností u turistů z Asie a Středního východu.

To ostatně dokládají i statistiky agentury CzechTourism. V loňském roce do hromadných ubytovacích zařízení v České republice přijelo více než deset milionů zahraničních turistů, což představuje meziroční nárůst o devět procent. Číňanů k nám ale zavítalo ve srovnání s rokem 2016 o 38 procent více, turistů z Ruska přibylo 35 procent a z Jižní Koreje eviduje CzechTourism 28procentní nárůst turistů.

Graf k obsazenosti hotelů.
 

Společnost Cushman & Wakefield odhaduje, že v následujících třech letech se hotelový trh v hlavních městech střední a východní Evropy rozroste o více než 13 tisíc pokojů. Nejvíce rozpracovaných projektů, které k tomu mají přispět, se eviduje ve Vídni a ve Varšavě. Analytici tvrdí, že poptávka ve většině měst stále převyšuje nabídku. Neobávají se proto, že by nové hotely znamenaly růst neobsazenosti. Co se týká Prahy, upozorňují poradci, že je poměrně obtížené nalézt v centru dostupné pozemky vhodné pro výstavbu hotelů či nemovitosti umožňující přestavbu na hotel. Stejný problém má také Budapešť a Vídeň.