Jdi na obsah Jdi na menu

Skličující budoucnost: Bill Gates varuje svět před důsledky prudkého nárůstu africké populace

 

 

 

Druhý nejbohatší člověk na světě, Bill Gates varuje před důsledky prudkého nárůstu především africké populace v následujících desetiletích. Západní země by proto podle něj měly nadále posílat rozvojovým zemím humanitární pomoc a pracovat na zlepšení tamních podmínek. Zakladatel společnosti Microsoft tvrdí, že je třeba spolupracovat i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Rozhovor s Gatesem přinesl britský deník The Guardian.

„Stabilita Afriky má obrovský vliv na celý svět,“ nechal se slyšet druhý nejbohatší člověk. Právě proto na africký kontinent míří celá polovina veškerých peněz Gatesovy nadace, do níž přispívá i miliardář Warren Buffett. V jejím fondu je v současnosti přibližně 50 miliard dolarů (přes bilion Kč). Podle výsledků jeho průzkumů ke konci 21. století na světě přibudou čtyři miliardy lidí, z toho tři miliardy se mají narodit v Africe. „Afrika musí zečtyřnásobit produkci svého zemědělství, aby se uživila. To je velice skličující,“ vypočítal Gates.

Je tempo růstu dostatečné?

Do budoucnosti však hledí s optimismem. Jako důkaz, že je výrazné zlepšení podmínek v rozvojových zemích možné, uvádí příklad Indie, kde dnes do škol dochází 97 procent dětí, zatímco před 18 lety to byly jen asi čtyři pětiny. A zlepšení je z dat patrné prakticky po celém světě. Stabilně například klesá podíl lidí žijících v extrémní chudobě.

Zodpovědnost za Afriku však nepřipisuje pouze Západu. Gates se podivuje nad tím, proč afričtí politici ve svých programech neřeší například otázky zdravotnictví, ale namísto toho se uchylují k tématům náboženství a etnicity.

Pro Afriku je nepostradatelná západní pomoc. Gates připomíná přínos Velké Británie, která v minulosti poskytla peníze na vakcíny proti zápalu plic a průjmovým onemocněním, což zachránilo více než deset milionů lidí.

„Trump se chce ukázat“

Téma rozhovoru se zákonitě stočilo i na amerického prezidenta. „Musíme s Trumpem a celou administrativou spolupracovat,“ uvedl Gates s tím, že pomoc rozvojovým zemím je v zájmu Západu. „Pokud jde o něco, kde bude mít pocit, že se může ukázat, zvlášť pokud jde o to dělat věci jinak, než se dělaly v minulosti, pak ano, myslím, že je otevřený,“ shrnul opatrně motivace šéfa Bílého domu.

Oba miliardáři přitom mají velmi odlišné názory. Zatímco Trump bohatým daně snižuje, Gates dlouhodobě apeluje za zvlášť vysoké daně pro ty nejbohatší, tedy i včetně sebe. „Je udivující, že lidem dovolujeme mít obrovské množství peněz, když by si stát měl brát více,“ řekl deníku.

Témata: , ,

Autor: