Jdi na obsah Jdi na menu

Hudební festivaly v Česku zatím nikdo nedělal na vyšší úrovni

 

Před lety se staral o chod J&T banky v Praze, nyní sází na zábavnější byznys. Miliardář Igor Rattaj několik sezon investuje do skiareálů, druhým rokem se snaží prorazit s hudebním festivalem.

 
Slovenský finančník a spolumajitel lyžařského areálu Špindlerův Mlýn Igor... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Slovenský finančník a spolumajitel lyžařského areálu Špindlerův Mlýn Igor... | foto: MAFRA - Yan ReneltMAFRA

 

Akce jménem Aerodrome v Panenském Týnci má velké ambice. S rozpočtem kolem 80 milionů může být nejdražším letním festivalem v Česku. Přijedou rockoví Limp Bizkit nebo melancholická hvězda Lana Del Rey, jejíž angažmá je nejvyšší položkou z rozpočtu na interprety.

Sám Rattaj v přípravách nestojí stranou, přestože pořádání hudebních akcí řadí ve svých aktivitách spíš k hobby. „Na druhou stranu chci, aby byl festival dobře udělaný. Do výběru interpretů jsem zasahoval minimálně, na to máme člověka. Necítím se kompetentní posuzovat například to, jaké kapely jsou pro nás „hratelné“. Řešili jsme ale společně otázky ceny: na co máme a na co ne,“ líčí známý investor.

LIDOVÉ NOVINY: Kolik ze svého byznysového času jste musel pro Aerodrome ukrojit?

RATTAJ: Přípravy teď gradují. Počítám, že do začátku festivalu na konci června to bude nějakých padesát procent mého času.

LIDOVÉ NOVINY: Kterou kapelu jste opravdu hodně chtěl?

Kdybych si měl vybírat já, chtěl bych Aerosmith. Jenže ti letos nejsou na šňůře, takže to ani teoreticky nepadalo v úvahu. Hrajete s tím, co je k mání.

RATTAJ: Kdybych si měl vybírat já, chtěl bych Aerosmith. Jenže ti letos nejsou na šňůře, takže to ani teoreticky nepadalo v úvahu. Hrajete s tím, co je k mání. Začínáte se seznamem od agentů, které kapely plánují na daný rok turné. Z nich vytipujete, které chcete, a pak zjišťujete, kdo je volný. Třeba Ozzyho Osbournea nebo Pearl Jam už získala agentura Live Nation. Pak se objevila možnost přivézt Eminema, i když byl hrozně drahý. Byli jsme ochotní to nějak zvládnout, jenže nakonec se ukázalo, že Eminem není ochotný zvládnout Panenský Týnec. Musím říct, že tento rok je trh obecně celkem chudý na fakt velká jména.

LIDOVÉ NOVINY: Přesto jste získali hvězdy jako Nine Inch Nails, Lanu Del Rey nebo Limp Bizkit. Kdo z nich byl nejdražší?

RATTAJ: Lana Del Rey, ta stála něco kolem milionu dolarů.

LIDOVÉ NOVINY: Měli jste v rozpočtu rezervu pro případ, kdyby na poslední chvíli kývl někdo jako Eminem?

RATTAJ: Ano, konkrétně u něj jsme byli ochotní rozpočet zvýšit. I Lana Del Rey byla mimo původní projekt, nahradila kapelu, která z programu vypadla. V tomto případě jsme se rozhodli připlatit.

LIDOVÉ NOVINY: Aerodrome je podle některých zpráv nejnákladnější festival v Česku, píše se o rozpočtu až sto milionů. Sedí to?

Přesná výše nákladů na techniku bude jasná až po objednávce. Když je sečtu s penězi za interprety, hrubě to odhaduji na 80 až sto milionů. Ale doufám, že to nakonec nebude tolik.

RATTAJ: Nejdražší asi bude. Přesná výše nákladů na techniku bude jasná až po objednávce. Když je sečtu s penězi za interprety, hrubě to odhaduji na 80 až sto milionů. Ale doufám, že to nakonec nebude tolik. Rozdíl oproti loňsku je v tom, že letos bude festival třídenní a mimo Prahu. Odtud bude do Panenského Týnce zajištěná bezplatná kyvadlová doprava. Návštěvníci si budou moct zajistit i stanový hotel s postelemi, budou tam sprchy, a pokud to bude možné, i keramické splachovací záchody. Když chceme mít akci na evropské úrovni, měly by tomu odpovídat i služby.

LIDOVÉ NOVINY: Je pořádání festivalu v Česku výdělečný byznys?

RATTAJ: Zatím ne. Ale myslím, že je to proto, že to nikdo nedělal na vyšší úrovni. A to nesouvisí jen s kvalitou interpretů. Je to podobné jako s lyžařským byznysem, který dělám. Když si postavíte vlek za městem, není to lyžařské středisko. Stejně tak akce do 30 tisíc lidí je pořád lokální. Náš festival má ambice mít časem návštěvnost alespoň jako Colours of Ostrava (ta loni dosáhla podle uveřejněných odhadů 45 tisíc lidí – pozn. red.). Chceme z něj udělat evropskou akci, která dokáže přilákat zahraniční klientelu, co přijede do Prahy a zároveň na náš festival. V tomto je mojí inspirací maďarský Sziget, který během týdne navštíví 300 tisíc lidí. Je to poměrně zásadní turistická atrakce – a to i pro příjmy Budapešti, v níž se koná.

LIDOVÉ NOVINY: Když se ale podíváme zpět do českých poměrů: jak vnímáte tuzemskou konkurenci, tedy zejména právě Colours of Ostrava či Rock for People?

RATTAJ: Tvářit se, že vůbec nejsme konkurence, je asi hloupost. Ale jsou to hodně specifické akce. Třeba Colours mají svůj kolorit, atmosféru, a když to přeženu, tak zase tolik nezáleží na line-upu, návštěvníci výběr kapel akceptují. My bychom měli mít trochu jinou cílovou skupinu, které nabídneme velmi kvalitní megakoncerty na jednom místě, na něž dokážeme přilákat i návštěvníky z Evropy.

LIDOVÉ NOVINY: S jakou návštěvností byste byl letos spokojený?

V Panenském Týnci jsme první rok a nemáme tam zase tolik prostoru, abychom lámali rekordy, nějaké 50tisícové návštěvy. Máme bezpečnostně nastaveno zhruba 20 tisíc lidí.

RATTAJ: V Panenském Týnci jsme první rok a nemáme tam zase tolik prostoru, abychom lámali rekordy, nějaké 50tisícové návštěvy. Máme bezpečnostně nastaveno zhruba 20 tisíc lidí. Když jich tolik dorazí, budeme hodně spokojení. Když se nám podaří kapacitu naplnit, budeme muset přemýšlet pro příští rok o místě, které zvládne víc návštěvníků.

LIDOVÉ NOVINY: O takovém areálu už jste v minulosti mluvil. Že byste rád investoval do koncertního místa za Prahou, které by si mohli pronajímat i další promotéři. Už jste ho našel?

RATTAJ: Myslím si, že takový areál je potřeba. Mám několik vyhlédnutých lokalit, ale nebylo by správně o nich mluvit přes média. Mělo by jít o místo na okraji metropole nebo kousek za ní. Bohužel v Praze je obecně problém kvůli dodržování nočního klidu. Je ale důležité říct, že areál nemá být jen pro mé akce. Musí být využitý, aby se investice vyplatila. To je jako s pražskou O2 arenou – měla by být jednou nebo dvakrát týdně pronajatá.

LIDOVÉ NOVINY: Kromě pořádání vlastního festivalu jste údajně uvažoval i o vstupu do zmíněných Colours of Ostrava...

RATTAJ: Samozřejmě že takové informace chodí po trhu. Nějaká akvizice nebo spojení nejsou aktuální, nikdy jsme se o tom konkrétně nebavili. Když jsem se objevil ve festivalové branži, tak jsem se potkal se všemi, tedy i s majitelkou Colours. Mluvili jsme o spolupráci ohledně nějakých technických řešení nebo o koordinaci při výběru interpretů, abychom se o ně zbytečně nepřetahovali.

LIDOVÉ NOVINY: Daniel Křetínský si pro radost před lety koupil fotbalovou Spartu, vy máte festival, který označujete víc za hobby než byznys. Je to podobné?

Myslím, že Křetínský by byl rád, kdyby Sparta byla aspoň na nule a dělala mu radost. To bych si přál i já se svým festivalem, abych ho nemusel dotovat. Myslím si ale, že z dlouhodobého hlediska může jít o zajímavý byznys.

RATTAJ: Možná zčásti ano. Ale myslím, že Křetínský by byl rád, kdyby Sparta byla aspoň na nule a dělala mu radost. To bych si přál i já se svým festivalem, abych ho nemusel dotovat. Myslím si ale, že z dlouhodobého hlediska může jít o zajímavý byznys. Pokusím se přinést do Česka Evropu, aby mi to v nějakém časovém horizontu vydělávalo. Za trochu nižší ceny než na Západě. Nabízíme festival za nějakých 139 eur (něco málo přes 3500 korun), přičemž obdobný line-up je v Německu za 200 eur (cca 5100 korun – pozn. red.).

LIDOVÉ NOVINY: Budete na Aerodromu spíš jako fanoušek, nebo jako šéf?

RATTAJ: Určitě tam budu. Do jaké míry budu muset řešit problémy, nevím, ale doufám, že si festival užiju i jako fanoušek. Těším se na Nine Inch Nails a hodně i na Lanu Del Rey, to byl takový můj sen.

Igor Rattaj (47)

  • Vystudoval Fakultu elektrotechniky a informatiky v Bratislavě.

  • Je partnerem ve finanční skupině J&T.

  • Intenzivně se věnuje lyžařskému byznysu, pronajímá si střediska ve Špindlerově Mlýně a na Ještědu.

  • V poslední době se soustředí i na kulturní akce. Festival Aerodrome se poprvé uskutečnil loni v pražských Letňanech. Vystoupili na něm například američtí Linkin Park.

  • Druhý ročník se koná v Panenském Týnci na Ústecku 28. až 30. června. Letos dorazí například Nine Inch Nails, Lana Del Rey nebo Limp Bizkit.

Michal Pavec