Jdi na obsah Jdi na menu

Velký módní bratr sleduje už i Čechy. Po e-shopu Zalando na trh vstupuje další německá firma

 

Výkonný ředitel firmy About You Tarek Muller. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Výkonný ředitel firmy About You Tarek Muller. 

 

Postrach pro české módní e-shopy i pro běžné kamenné obchody s oblečením, tak popisují odborníci příchod prodejce About You, dvojky německého trhu hned po webu Zalando. Svou nabídku zpřístupnil Čechům ve zkušební verzi již před dvěma měsíci, ostrý prodej spustil teprve v úterý večer.

„Masivní kampaň a zatím 50 tisíc položek v nabídce je dobrý začátek. Dá se očekávat, že do konce roku oba hráči představí přes 300 tisíc nových položek a proti tomu lokální hráči nemohou uspět,“ zhodnotil pozici About You a Zalanda Michal Jirák z investiční skupiny Miton Circus, která kromě supermarketu Rohlík nebo aplikace Restu provozuje i módní vyhledávač Glami.

About You bylo založeno před pěti lety třemi společníky Tarekem Müllerem, Sebastianem Betzem a Hannesem Wiesem. Působí celkem na šesti trzích. Kromě Německa jde o Rakousko, Švýcarsko, Nizozemsko, Belgii a od srpna také Polsko. 

Proti tomu Zalando bylo založeno před deseti lety v Berlíně a jeho roční obrat se pohybuje kolem 4,5 miliardy eur (v přepočtu asi 115 miliard korun). Obsluhuje nyní více než 23 milionů zákazníků, kterým nabízí téměř dva tisíce značek a přibližně 250 tisíc produktů. Po nedávné expanzi do Polska, Česka a Irska, působí celkem v 17 zemích.

Vševědoucí aplikace

About You chce kromě široké nabídky oslovit české zákazníky vlastní mobilní aplikací. Ta bude uživatelům sociálních sítí připomínat dobře známý Instagram nebo kupříkladu Pinterest. Představuje trendy, outfity, slavné osobnosti nebo demonstruje, jak oblečení kombinovat. Vše, co zákazník uvidí, si bude moci koupit. Díky propojení se sociální sítí Facebook bude aplikace vědět, které značky zákazníka zajímají. 

„Uvidíte jen věci, které jsou pro vás relevantní. Například aplikace ví, že jsem nedávno hledal košili, nabízí mi tedy právě je. Navíc mi doporučuje novou kolekci značky Levi’s, kterou vytvořila s Justinem Timberlakem, protože ví, že Levi’s sleduji,“ demonstruje na svém mobilním telefonu Tarek Müller, podle něhož jsou podobné aplikace budoucností prodeje oblečení a odhaduje, že je do dvou let zavede i český Zoot nebo německý Zalando. 

„About You je primárně technologická firma a až potom módní,“ míní také Pavlína Louženská, odbornice na módní marketing. „Jejich e-shop je specifický tím, jak pro každého zákazníka vypadá jinak. A právě pokročilá personalizace je u obchodů, které nabízejí stovky značek, zásadní. Dokážou nabídnout zákazníkovi, co hledá, v okamžik, kdy to potřebuje. To je něco, o čem se kamenným obchodům nebo malým e-shopům může jen zdát.“ Kromě vševědoucí aplikace nabídne německý e-shop českým zákazníkům také dopravu zdarma a zaváděcí slevy.

Zoot není konkurence

„I když není český trh, co se týče obyvatel, příliš velký, jejich utrácení za módu je celkem vysoké. Navíc tu není konkurence ani mnoho silných hráčů,“ pochvaluje si německý podnikatel, který začal s programováním webových stránek již ve svých 13 letech. O dva roky později založil svůj první online byznys věnující se prodeji pokerových her.

 Nyní se soustředí na vlastní módní byznys, pro nějž prý není v Česku příliš velká konkurence. Vrásky mu nedělá ani zavedený český e-shop Zoot. „Se zakladateli, Ladislavem Trpákem i Oldou Bajerem, se dobře známe. Několik jejich výdejen radosti jsem dokonce navštívil a přijde mi to jako dobrý koncept. Nic takového jsem nikdy dříve v Evropě neviděl,“ tvrdí Müller. Zákazníky ale Zootu brát nebude. „My i Zoot je přebíráme z offline světa. Ten, kdo by se nás měl bát, není Zoot, ale kamenné obchody,“ dodal Müller, Kromě About You vlastní pobočky, v nichž nabízí vlastní Tarek Müller i značku Edited, která má obchody v Rakousku, v Německu nebo v Nizozemsku.