Jdi na obsah Jdi na menu

Tomáš Ujfaluši jako vzor: 5 rad, jak neskončit po kariéře na dlažbě a bez peněz

 

 
 
Bývalý fotbalový obránce se kvůli své dceři začal zajímat o umění. 
 
Měli slávu, hvězdnou kariéru, miliony na kontě a fanynky jim padaly k nohám. Jenže během sportovního vrcholu nemysleli na zadní kolečka, případně mysleli, ale fušovali do řemesla, kterému nerozuměli. Všechny úspory prošustrovali, až jim zbyly jen dluhy a oči pro pláč. Proč si nevzali příklad třeba z Tomáše Ujfalušiho (41), který neváhal a nejen spořil, ale po kariéře i pracoval a zainvestoval do nemovitostí?

Co jim příroda nadělila ve sportovním talentu, to mnohdy vzala v jiných sférách. Někteří slavní hokejisté a fotbalisté totiž nabyli dojmu, že jim to půjde všude, proto vyzkoušeli různé druhy podnikání, i když o tom neměli ani páru. Nebo jen svou nedisciplinovaností a marnivostí všechny úspory rozházeli.

Jak dopadnout až na úplné dno, o tom by mohli vyprávět třeba fotbalista Tomáš Řepka (45) či hokejisté Roman Čechmánek (48) a Dominik Hašek (54). 

První z nich po kariéře už nepracoval, žil z úspor, do toho se dvakrát rozvedl, kupoval drahé domy a vozy, které nakonec propadly věřitelům. Zůstal s dluhy na krku na alimentech v řádech milionů, což bylo jedním z důvodů, proč nakonec skončil ve vězení.

 

 

Zatímco fotbalista byl marnivý, nemyslel na zadní kolečka, to jeho kolegové od hokeje si řekli, že když jim to jde na ledě, určitě budou výjimeční i v podnikání, do něhož se vrhli bez jakýkoliv zkušeností. 

Zatímco Dominik Hašek to zkoušel se svou sportovní značkou Dominátor, kde měl tratit až sedmdesát milionů korun, teď zkouší prorazit s nápojem Smarty, který ale měsíčně dotuje ve statisících, to jeho parťák Roman Čechmánek snil o vlastním pivovaru.

Jenže přecenil nejen své síly, ale i finance. Nejenže pivovar zkrachoval, ale ještě teď hokejista dluží, kam se podívá. Dokonce mu hrozilo vězení za zpronevěru. Přitom ho národ miloval, jen měl zůstat u svého řemesla, u hokeje.

Všichni jmenovaní by si měli vzít příklad z fotbalisty Tomáše Ujfalušiho. Ten nejenže šetřil už v době největší slávy, ale také zůstal u řemesla, kdy se živí jako skaut a po celém světě hledá mladé fotbalové talenty. Do toho miliony uložil do nemovitostí, které mu nejen každý měsíc vydělávají, ale ještě k tomu stoupá jejich hodnota, takže až je jednou třeba prodá, vydělá na tom o desítky milionů více.

Jaké rady by si měli vzít jiní sportovci, aby neskončili na dlažbě jako dlužníci a zkrachovalci všem pro smích?

1.Nepřestat pracovat

Sportovci by neměli usnout na vavřínech, že navždy budou bohatí, slavní a opěvovaní. Po skončení kariéry totiž mohou hodně rychle zjistit, jak lidé rychle zapomínají a najdou si nové idoly. Jméno přestane vydělávat, a když nemají kariéru po té sportovní, dost často skončí bez peněz. Měli by si najít vyžití ve sféře, které rozumějí, tedy stejně jako Ujfaluši. Ten je při hledání dětských fotbalistů spokojený a vydělává mu to slušný balík. 

2.Neutrácet za nesmysly

Většina sportovců nemyslí na zadní kolečka a během kariéry vrážejí peníze do věcí, které ani nepotřebují, ale jen je jako malé děti chtějí. Nejeden ze sportovců nakupoval nejdražší auta, pak peníze házeli do automatů a po kariéře, kdy už nepracovali, najednou koukali, že jim na kontě moc nezbylo. Přitom stačilo jen dobře investovat a nekupovat vše, co bylo luxusní, aby se s tím mohli vytahovat.

3.Vyhýbat se svodům závislostí

Nemálo sportovců skončí u alkoholu nebo u hraní automatů. A proč tomu tak je? Potřebují adrenalin, který jim chybí po skončení aktivní kariéry. Nemají vyžití, neumí se poprat s novou životní etapou, cítí se bez smyslu života. Proto hledají útěchu v alkoholu a u beden, které jim přinášejí vzrušení. 

4.Chce to nový cíl

Je těžké během aktivní kariéry myslet na to, co bude, až skončí. Nemálo sportovců tu myšlenku potlačuje, nechtějí na to myslet, až najednou přijde konec, kdy nevědí, co se sebou. Chtělo by to už předem si stanovit cíle. Přesně jako Ujfaluši, který už před koncem věděl, že chce zůstat u fotbalu, ale také obchodovat s nemovitostmi. Měl cíle ještě dříve, než nastala ta nová etapa, které se většina fotbalistů a hokejistů bojí.

5.Zaměřit se na rodinu

Využít toho času, co najednou mají nazbyt, aby se konečně začali plně věnovat dětem a ženě, které kvůli kariéře často „opouštěli“ a netrávili s nimi tolik času, kolik by chtěli. Investice do času s rodinou je ta nejlepší, která to vrací dvojnásob, proto pak není čas na černé myšlenky nebo na věci, které vás dostanou na dno, třeba podnikání, o němž nic nevíte. 

Autor: