Jdi na obsah Jdi na menu

Obchodní válka mezi USA a Čínou bude špatná pro celý svět, říká miliardář Buffett

 

Ředitel konglomerátního holdingu Berkshire Hathaway Warren Buffett mluvil s... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Ředitel konglomerátního holdingu Berkshire Hathaway Warren Buffett mluvil s... 
foto: Reuters

 

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Čínou bude špatná pro celý svět. Řekl to v rozhovoru s finanční televizí CNBC americký miliardář Warren Buffett.

Buffettovo vyjádření přišlo po nedělním tweetu amerického prezidenta Donalda Trumpa, ve kterém oznámil, že od tohoto pátku zvýší cla na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 200 miliard USD (4,6 miliardy korun) na 25 procent z nynějších deseti procent. Brzy chce také uvalit clo 25 procent na zboží v hodnotě 325 miliard USD, na které se zatím clo nevztahuje.

Buffettův konglomerát Berkshire Hathaway vlastní nebo investuje do mnoha firem, které podnikají s Čínou. Jsou mezi nimi firma Apple, ve které má Berkshire podíl v hodnotě více než 50 miliard USD, a čínský výrobce elektrických aut BYD.

Třetí nejbohatší člověk planety podle časopisu Forbes - Warren Buffett.
 
Miliardář Warren Buffett prochází návalem nashromážděných lidí, kteří přišli,...
 

„Pokud doopravdy budeme mít obchodní válku, bude to špatné pro celý svět,“ prohlásil Buffett. Totální obchodní válka je podle něj nepravděpodobná, ale i tak bude válka určitě špatná pro vše, co Berkshire vlastní.

Místopředseda správní rady Berkshire Charlie Munger, který se rozhovoru se CNBC rovněž zúčastnil, dodal, že Trump není úplný blázen, když chce vyšší cla na některé zboží. Obchodní válka by však podle něj byla zcela hloupá.

Buffett se domnívá, že by bylo nesmyslné, aby investoři prodávali akcie na základě negativních titulků zpráv. Dodal, že Spojené státy a Čína budou světovými supermocnostmi na příštích 100 let a bude mezi nimi neustále napětí.

Trumpova plánovaná cla podle Buffetta pomáhají posílit pozici čínského vůdce, prezidenta Si Ťin-pchinga. Upozornil, že Trump i Si jsou dvě osobnosti, které jsou zvyklé dělat politiku po svém a je potřeba se také podívat na to, jak je jejich chování vnímáno v jejich vlastní zemi.

Buffett se rovněž domnívá, že Spojené státy by měly posílit své obchodní vztahy s Kanadou a Mexikem. „Máme moc a moc společných zájmů,“ uvedl. „Obchod s Mexikem a Kanadou je nesmírně důležitý. Měli bychom s nimi zacházet jako se sousedy a ne s protivníky.“

Autor: ČTK