Jdi na obsah Jdi na menu

Kdo rozhoduje o miliardách ve fakultkách?

Fakultní nemocnice spravují finanční toky v řádu miliard korun ročně. Kdo jsou lidé, kteří o miliardových transakcích rozhodují? Ve vinohradské nemocnici šéfuje nákupům jednatel kontroverzní firmy podnikající ve zdravotnictví. V Thomayerce mají na starosti investice náměstci, kteří se snažili prosadit sporné tendry na ministerstvu spravedlnosti bez vědomí tehdejší ministryně.

Prozatímní ředitelka FN Královské Vinohrady MUDr. Andea Vrbovská, která zároveň vede i Nemocnici Na Bulovce, nastoupila do funkce letos v červenci. Provizorium nastalo v nemocnici poté, co byl v březnu kvůli ztrátovému hospodaření odvolán někdejší ředitel Marek Zeman. Fakultní nemocnice je bez ředitele, který by vzešel z řádného výběrového řízení, už devět měsíců.

Andrea Vrbovská zřídila v rámci svého provizorního vedení nemocnice Odbor veřejných zakázek a do jeho čela jmenovala bez výběrového řízení ing. René Tůmu - předsedu představenstva firmy PROKONZULT advisory a.s., která se zaměřuje na nákup léků, přístrojů, a spotřebního materiálu ve zdravotnictví. V této oblasti již podle svých slov zajistila dodávky za miliardy korun.

Tůmova firma (dříve s názvem VAHARINA a.s.) administrovala kontroverzní zakázky pro ústeckou Krajskou zdravotní. Tyto nákupy nyní prošetřuje okresní soud v Ústí nad Labem v trestním řízení. Potvrdil to pro MT mluvčí soudu Jan Tichý: „Ano, zakázky, které nyní soud šetří, administrovala pro Krajskou zdravotní firma VAHARINA a.s.“ V roce 2011 vyměřil ÚHOS za zakázky Krajské zdravotní pokutu 700 tisíc korun.

René Tůma byl navíc zastánce takzvaných „karlovarských losovaček“. V době, kdy byla tato metoda výběrových řízení legální, obhajoval losovačky jako transparentní způsob výběru uchazečů.

Vedení nemocnice ale nevidí žádný střet zájmů v tom, že veřejné zakázky fakultní nemocnice spravuje osoba, která zároveň vede obchodní firmu podnikající ve zdravotnictví. "S firmou PROKONZULT advisory FNKV neuzavřela a neuzavře žádnou smlouvu. V důsledku toho, že pan René Tůma nemá žádnou pravomoc uzavřít smlouvu, je vyloučen střet zájmu," odpovídá mluvčí nemocnice Lukáš Matýsek.

Jako problém to nevidí ani zřizovatel nemocnice: „Ministerstvo zdravotnictví do personálních záležitostí, které jsou v působnosti ředitelů jednotlivých přímo řízených organizací, nezasahuje,“ odpovídá na dotaz mluvčí MZ.

Jedním z podřízených René Tůmy je Ing. Radim Chyba - bývalý ředitel Městské policie nyní pracuje v oddělení veřejných zakázek jako referent. Z funkce ředitele městské policie odešel v roce 2002 kvůli pozitivní lustraci.

Thomayerka – ve vedení lidé od Pavla Němce

Bez výběrového řízení spravují miliardové finanční toky také někteří členové vedení Thomayerovy nemocnice. Konkrétně PhDr. Jaroslav Gacka - náměstek pro techniku a provoz a Mgr. Pavel Šebek – náměstek pro ekonomiku. Proč výběrové řízení u těchto členů managementu neproběhlo?

„Výběr nejbližších spolupracovníků je plně v kompetenci ředitele nemocnice,“ odpovídá na dotaz MT mluvčí FTN Ondřej Macura.

Oba náměstci se v oblasti zadávání veřejných zakázek proslavili zatím spíše nechvalně. Gacka i Šebek pracovali ve vrcholných funkcích na ministerstvu spravedlnosti za doby ministryně Daniely Kovářové. Jaroslav Gacka jako náměstek pro ekonomiku byl zodpovědný za kontroverzní zakázky v celkové hodnotě 266 milionů korun, které byly vyhlášeny těsně po parlamentních volbách v roce 2010. Šlo o výběrové řízení na správu a vymáhání pohledávek vzniklých v rezortu Ministerstva spravedlnosti a zakázku na správu justičního paláce v Praze na Míčánkách. Pod zadávacími dokumentacemi těchto tendrů je podle médií přitom uvedeno právě Gackovo jméno- viz článek Podřízení tajili ministryni vypsání stamilionových zakázek.

Ministryně Kovářová tehdy uvedla, že Gacka a Šebek vypsali tendry bez jejího vědomí a na nátlak médií zakázky zrušila. Kvůli aféře pak rezignoval Pavel Šebek na funkci vrchního ředitele investiční a správní podsekce. Pavel Šebek přitom na ministerstvo spravedlnosti přišel z vězeňské služby, kde pracoval jako zástupce ekonomického náměstka Tomáše Líbala. Toho letos v srpnu zadržela Generální inspekce bezpečnostních sborů s podezřením na korupci a vydírání.

V souvislosti se současnými pravomocemi obou náměstků stojí přitom za pozornost také fakt, že Gack i Šebek mají blízko k Pavlu Němcovi. Někdejší ministr pro místní rozvoj a pozdější ministr spravedlnosti se v posledních letech dostává do popředí zájmu zdravotnické veřejnosti – jeho advokátní kancelář získala v posledních letech sporné zakázky od ministerstva zdravotnictví a VZP v hodnotě stamilionů korun. Viz články:

Zase exministr Pavel Němec. Jeho kancelář vykoukla u milionové zakázky
Kancelář exministra Němce získá od VZP spornou zakázku za 108 milionů

Jméno Pavla Němce je přitom s oběma náměstky spojeno hned v několika případech. Jaroslav Gack byl nejprve Němcovým náměstkem na ministerstvu pro místní rozvoj. Poté působil jako náměstek pro ekonomiku ministerstva spravedlnosti v době, kdy ministerstvo podepsalo spolupráci s Němcovou advokátní kanceláří. Podle médií byla tato smlouva pro stát nevýhodná a pozdější ministr Pospíšil tuto smlouvu zrušil. Byl to právě Jaroslav Gacka, který rozesílal dopis o tom, že výběrového řízení vyhrál právě Pavel Němec.

Nyní pracují Jaroslav Gack i Pavel Šebek jako náměstci v Thomayerově nemocnici, která má každý rok obrat kolem dvou miliard korun. Proč si nový ředitel nemocnice vybral právě tyto náměstky s uvedenou minulostí?

"Hlavním kritériem výběru byla pro pana ředitele odbornost, zkušenost a ochota pracovat na rozvoji a modernizaci Thomayerovy nemocnice tak, aby vyhovovala budoucím potřebám občanů nejen ve spádové oblasti," odpovídá mluvčí nemocnice.

Thomayerova nemocnice v současné době chystá investici zhruba 800 milionů korun do stavby nového urgentního příjmu. Podle informací MT prosazovalo jmenování náměstků Gacka a Šebka přímo vedení ministerstva zdravotnictví. Jmenování těchto náměstků může mít podle některých zaměstnanců Thomayerovy nemocnice souvislost s uvolněním peněz na stavbu urgentního příjmu nemocnice. Tuto souvislost ale vedení nemocnice odmítá: "Spojovat personální změny s penězi na výstavbu urgentního příjmu je absurdní."

Iva Bezděková