Byznys“ s poskytováním pomoci v Itálii podle Weltu téměř úplně řídí mafie. Zločinci inkasují nadměrné paušály za ubytování, místo jídla poskytují běžencům odpadky (draze placené státem). Stavějí i ubytovny pro běžence – prý z lepenky místo z betonu.

„Zatímco přes Lampedusu proudí stále noví uprchlíci do stanových táborů organizovaného zločinu a školí se v nich podle potřeby na kurýry a přisluhovače, vyšetřovatelé varují, že italské mafie masivně získávají oporu i v Německu,“ píše list.

Vzdor četným zatýkáním kvete obchod s drogami, lichva, vymáhání pohledávek, nezákonné stavebnictví i podvody při získávání velkých veřejných zakázek. A pro všechny tyto aktivity jsou nové „kádry“ prostě potřebné.

V Římě již organizovaný zločin pronikl masově do uprchlických táborů. Ostatně i ve městě prý kriminálníci ovládají celá předměstí, kde násilím i s požehnáním kněží a vlivných politiků provozují vlastní bankovnictví, spravedlnost, sociální podporu a zásobování drogami, jakož i sběr odpadků a přestavby budov.

Vražda na Sicílii zvedla nové emoce

Násilná smrt staršího páru na Sicílii, který se ve vlastním domě stal obětí osmnáctiletého přistěhovalce, prý z Pobřeží slonoviny, posílila podle deníku The Times protiimigrační nálady v zemi. Mamadu Kamara údajně prořízl hrdlo Vincenzu Solanovi (68) a pak napadl jeho ženu, Španělku Mercedes (70).

Vyšetřovatelé soudí, že žena se před ním pokusila utéct a v panice skočila z balkónu v 2. patře. Její mrtvé tělo našli totiž ve dvoře domu, kde pár žil.

Kamara je jedním z tisíců běženců, kteří žijí ve velkém přistěhovaleckém centru u Minia na jihu Sicílie. Migranti mohou ze zařízení na bývalé vojenské základně USA volně vycházet.

Afričan, zachráněný z moře v červnu, se vloupal do bytu dvojice ve vsi Palagonia asi deset kilometrů od přistěhovaleckého centra. Policie ho zatkla při návratu do tábora, když našla v jeho vaku mobil, notebook, videokameru a zakrvácené kalhoty. Muž tvrdil, že to vše našel. [celá zpráva]

Dcera zavražděného ale uvedla, že věci patřily jejímu otci. Detektivové se domnívají, že do vloupání mohli být zapleteni i další lidé. „Zavražděný pár se vrátil na důchod z Německa. Neměli zemřít takto, poražení jako nějaké kozy,“ řekl listu La Stampa příbuzný obětí.

Této smrti se pokusili využít kritici vlády. „Podněcovatelem k vraždě dvou nevinných je italský stát, jenž je odpovědný za to, že zůstává otevřené zařízení pro běžence, které podle nás mělo být uzavřeno,“ řekla Giorgia Meloniová ze strany expremiéra Silvia Berlusconiho.