Jdi na obsah Jdi na menu

Češi už v průměru berou téměř třicet tisíc korun. Prostřední mzda roste ještě rychleji

10. 3. 2017

Ilustrační snímek.

Průměrná mzda v Česku ve čtvrtém čtvrtletí vzrostla na 29 320 korun, tedy o 4,2 procenta. Medián roste dokonce o šest procent a poprvé v historii se dostal nad 25 tisíc korun. Tlak na růst mezd dál zvyšuje rekordně nízká nezaměstnanost, na druhé straně se už ale projevuje rostoucí inflace. Ta část růstu mezd "požírá".

Praha - Češi si v průměru vydělají už téměř třicet tisíc korun hrubého. Ukazují to data Českého statistického úřadu za čtvrté čtvrtletí. Průměrná mzda se meziročně zvýšila o 4,2 procenta na 29 320 korun.

Reálný růst mezd ale už začala výrazněji zbrzďovat rostoucí inflace. Spotřebitelské ceny v posledním čtvrtletí roku vzrostly o 1,4 procenta, takže průměrná mzda reálně vzrostla jen o 2,8 procenta.

Podobný vývoj lze čekat i v roce 2017. Tlak na růst mezd sice roste, když bez práce je stále méně Čechů - naposledy v únoru klesla nezaměstnanost na 5,1 procenta -, ale rostoucí inflace reálný růst mezd výrazně brzdí. Naposledy v únoru spotřebitelské ceny rostly o 2,5 procenta.

"Nezaměstnanost se drží na tak nízkých úrovních, že pracuje prakticky každý, kdo chce, a firmy mají problém najít nové zaměstnance a bojí se, kdo jim přetáhne ty stávající. Růst mezd je tak logickým důsledkem," říká Pavel Heřmanský ze společnosti Pw

Neplatí přitom, že by polovina lidí v Česku už brala skoro třicet tisíc korun - dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Medián mezd, tedy prostřední hodnota, ale roste ještě rychleji než průměr. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 vzrostl meziročně o šest procent na 25 061 korun. U mužů dosáhl 27 372 korun, u žen byl o 4946 korun nižší. Medián představuje číslo, kdy polovina hodnot mezd je vyšší než tento údaj a druhá polovina zase nižší.

Výraznější růst mediánové mzdy ukazuje podle Jana Bureše, hlavního ekonoma Patria Finance, na rychlejší růst mezd u nižších příjmových skupin a střední třídy, tedy skupin obyvatelstva s vyšším sklonem ke spotřebě. "A to je ve finále dobrá zpráva pro Českou národní banky. Již vyšší únorová inflace zvýšila pravděpodobnost rychlejšího ukončení intervencí - na začátku druhého kvartálu roku 2017," dodává Bureš.

Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo ve čtvrtém čtvrtletí roku 2016 mzdu mezi 11 657 a 47 545 korunami. Výrazně rychleji na konci minulého roku rostly mzdy v nepodnikatelské sféře, kde průměrná mzda vzrostla o 6,1 procenta. V podnikatelské sféře to bylo o 3,7 procenta.

Za celý rok 2016 dosáhla průměrná mzda výše 27 589 korun, oproti roku 2015 tak vzrostla o 1122 korun (4,2 procenta). Protože průměrná inflace za rok 2016 dosáhla na 0,7 procenta, reálně se průměrná mzda zvýšila o 3,5 procenta.

autor: Jiří Hovorka