Jdi na obsah Jdi na menu

Brusel hodlá zastropovat poplatky za mezistátní platby v eurech

 

Namísto stokorunových částek by měli ti, kdo posílají peníze po Evropě – nejspíš do roka, – platit bankám jen koruny. Návrh srovnat ceny těchto poplatků v celé Evropské unii schválil Ekonomický a hospodářský výbor Evropského parlamentu. Nové evropské nařízení přijde banky draho – jen ty české dle odhadů ztratí miliardy korun ročně.

 
Nastal čas na české vlastníky bank? | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy
Nastal čas na české vlastníky bank? 
foto: Richard Cortés, Česká pozice

 

Nad poplatky, které musejí bankám platit ti, kdo posílají peníze po Evropě, se smráká. Namísto stokorunových částek by měli – nejspíš do roka – platit řádově jen koruny. Respektive od příštího roku by se nové opatření týkalo přeshraničních plateb v eurech, o rok později i plateb v národních měnách včetně koruny. Návrh srovnat ceny těchto poplatků v celé Evropské unii schválil Ekonomický a hospodářský výbor Evropského parlamentu.

Něco podobného prosadil Brusel v minulosti například i v případě roamingových poplatků – dnes si lidé mohou volat po Evropě za stejné ceny jako doma. „Bude se k tomu ještě scházet tripartita – parlament, Rada EU a Evropská komise – a to by mělo proběhnout do konce letošního roku,“ přibližuje Tomáš Hládek, odborník pro platební styk v České bankovní asociaci. Opatření by pak vstoupilo v platnost do tří měsíců od schválení tripartitou.

Jako mobilní operátoři

Až začne platit, budou si banky muset za mezistátní transakci účtovat stejně, jako když klient posílá peníze po Česku. Jenže to se u bank liší. Některé mají převody v rámci účtu zdarma, jiné si účtují poplatky v řádech korun. Nové evropské nařízení přijde banky draho – jen ty české dle odhadů ztratí miliardy korun ročně. „Pro banky se stane tato služba jednoznačně ztrátovou. Myslím si, že banky na klienty tuto regulaci nějakým způsobem přenesou. Nikde není napsáno, že se například nezvýší poplatek za zprostředkování hypotéky. Jinými slovy klienti to zaplatí jinde,“ říká Hládek.

 

Banky by se zachovaly podobně, jako se v minulosti po regulaci cen volání v zahraničí zachovali mobilní operátoři. Ti na zákaz roamingových příplatků odpověděli snahou lákat zákazníky na jiné produkty, například na datové balíčky v zahraničí, přičemž na tyto speciální tarify se již regulace nevztahuje.

 

Zatím z bank zaznívá, že situaci analyzují. Jak si budou ušlé příjmy kompenzovat, prý není zatím rozhodnuto. Podle informací z trhu mají ale banky už představu, kde se alespoň z části „zahojí“. Může jít například o kombinaci zdražení běžných věcí, jako jsou třeba poplatky za papírové výpisy či za platby zadávané na papírových příkazech. Hypoteticky se ale může zhoršit i převodní kurz měn v bankách. „Jde sice o relativně drobné věci, ale může jich být víc. Důležité je, aby to nezasáhlo nějak vztah s klientem,“ řekl LN pod podmínkou anonymity jeden z českých bankéřů.

Banky by se přitom zachovaly podobně, jako se v minulosti po regulaci cen volání v zahraničí zachovali mobilní operátoři. Ti na zákaz roamingových příplatků odpověděli snahou lákat zákazníky na jiné produkty, například na datové balíčky v zahraničí, přičemž na tyto speciální tarify se již regulace nevztahuje. Stejně si operátoři kompenzovali ušlé příjmy v dražších mimoevropských zónách volání a v odchozím volání do zahraničí. Není důvod se domnívat, že se banky zachovají odlišně.

Snížení výnosů

V době, kdy jsou banky kvůli hledání úspor nuceny propouštět a rušit pobočky, jde o velké peníze. V případě třech největších – České spořitelny, Komerční banky či ČSOB – se bude pokles příjmů z těchto poplatků pohybovat řádově v nižších stovkách milionů korun ročně. Jen pro představu, za standardní platbu v eurech po EU (takzvaná SEPA platba) si například Česká spořitelna účtuje 220 korun za odchozí transakci a stovku za příchozí. U Komerční banky pak do částky 50 tisíc eur zaplatí klient 195 korun za poslání peněz, za přijetí 145 korun.

 

Připravované nařízení se pravděpodobně bude týkat nejen SEPA plateb, ale s účinností od roku 2020 i přeshraničních plateb v národních měnách členských států EHP prováděných v rámci Společenství, což bude mít další dopad na snížení výnosů

 

Spořitelna přitom provede zhruba 1,5 milionu těchto transakcí ročně. Největší tuzemská banka, co se počtu klientů týče, po regulaci může přijít každý rok řádově o částku okolo 300 milionů korun. Opatření, jež má začít platit příští rok, se zatím týká jen eurových plateb. O dvanáct měsíců později, od okamžiku jeho schválení, by se regulace měla rozšířit i na posílání peněz v národních měnách.

„Připravované nařízení se pravděpodobně bude týkat nejen SEPA plateb, ale s účinností od roku 2020 i přeshraničních plateb v národních měnách členských států EHP prováděných v rámci Společenství, což bude mít další dopad na snížení výnosů,“ potvrzuje Markéta Dvořáčková, mluvčí Equa bank.